Новини от Пловдив » Важно » Празни мисли на празни хора, или как говорят и действат в „Пловдив 2019“
Важно Коментари Култура Мнения Пловдив

Празни мисли на празни хора, или как говорят и действат в „Пловдив 2019“

В програмата на "Пловдив 2019" има гей проект
Досегашният екип на "Пловдив 2019" Снимка: ФБ

В тази фондация май не са чували за Паисий или той не им е на нивото, защото се срамуват от своя език

Ваня ДРАГАНОВА

Предизвикателството за социална промяна е 4-дневен игрови формат на Фабрика за идеи, който събира инициативни и креативни хора от всякаква възраст и занимания заедно, за да намерят нови решения на общи градски проблеми.“

Европейският път на индустриалното наследство насочва посетителя из онези обекти на континента, които, макар и сменили функционалната си принадлежност, сега са притегателни туристически дестинации.“

Малък театър на края на света… Опус II повежда зрителя сред меандри от коридори, за да достигне до малка черна кутия, в която го очаква един стол … и един свят.“

Цитатите са от презентации и прессъобщения на фондация „Пловдив 2019“, чиито кадри имат една доказана обща обща страст – да говорят на принципа: „Чакай сега да ти покажа какви думички знам!“ И още – така да замотаят казаното, че накрая да не се разбере, че зад думите не стои всъщност нищо.

Празноговоренето е отдавнашен специалитет на „Пловдив 2019“, но в последните години то достигна невиждани нива. Тези хора не са чували за Паисий /или пък не им е на нивото/, защото се срамуват от своя език и наричат местата „локации“, а прожекирането на ефекти на някоя сграда „3D Mapping”. Основателна забележка в тази посока им направи общинският съветник Божидар Здравков, като подчерта, че е хубаво човек да знае английски, но това не подменя умението да се изразява и да пише и на български. И понеже в „Пловдив 2019“ с Паисий не можеш да ги стреснеш, ще направя сравнение с английски автор, когото се надявам да познават, защото е от най-големите – Джеръм К. Джеръм. Най-известната му книга е „Трима души в една лодка“, но и „Празни мисли на един празен човек“ никак не е за подценяване. А заглавието приляга на хората във фондацията точно.

Тези хора живеят в паралелния свят на своята културност, изтънченост и извисеност, в който не им се налага да общуват с обикновените хора, а ако се наложи да го направят, слизането до речевото ниво на простолюдието е недопустимо. Тези хора са неразбрани – с дребни изключения никой не проумява великите им идеи, които се реализират на неслучайни локации,  трансформирани по този начин по еди-кой си клъстер. А това, че някакви хора им искат финансови отчети, минава всяка граница. Да доказват разходи хора, които обитават висши селения на духа?

Кметът Иван Тотев най-сетне каза, че тези хора не трябва да живеят с чувство за безконтролност, така че някакви отчети може и да последват. Но в дейността на „Пловдив 2019“ има щети, които няма как да бъдат поправени. 4 години, след като Пловдив беше избран за Европейска столица на културата през 2019-а, тази фондация не направи и опит да приобщи пловдивчани към дейността си. Същите онези хора, които в началото на септември 2014-а празнуваха по Главната спечелването на титлата. Напротив, отблъскваше ги с безсмислени изречения, докато накрая те загубиха интерес.

А всъщност мотото на Европейската столица на културата е „Заедно“. Но с реализацията й се занимават хора, които са заедно само със собствената си тежка снобария.

Още по темата

„Пловдив 2019“ постигна непостижимото – обедини съветниците. Срещу себе си.

Графитите са единственото изкуство в Тютюневия град. Ако ги приемем за такова

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...