Krassi
Новини от Пловдив » Свят » Борисов откри паметник на Димитър Пешев в Киев
Свят

Борисов откри паметник на Димитър Пешев в Киев

Бойко Борисов и премиерът на Украйна Володимир Гройсман откриха паметника на Димитър Пешев
Бойко Борисов и премиерът на Украйна Володимир Гройсман откриха паметника на Димитър Пешев

Министър-председателят Бойко Борисов откри площад на името на българския политик, зам.-председател на парламента и спасител на българските евреи Димитър Пешев в столицата на Украйна Киев.

След като вчера Борисов беше на посещение в столицата на Хърватска Загреб, където откри паметник на патриарха на българската литература Иван Вазов, днес премиерът и неговият колега от Украйна Володимир Гройсман заедно откриха и паметна плоча за делото на българският политик, като на церемонията присъстваха и кметовете на столиците на двете държави – Йорданка Фандъкова (София) и Виталий Кличко (Киев).

През март, във връзка със 75-годишнината от спасяването на българските евреи и по инициатива на посолството ни в Украйна, Киевската Рада прие малък площад в центъра на столицата да бъде кръстен на името на човека, допринесъл в най-голяма степен за спасяването на българските евреи.

Паметна плоча ще напомня за заслугите на Димитър Пешев и приноса на българския народ.

На церемонията Борисов заяви: „България е единствената държава, която е спасила своите евреи – над 50 хиляди. Ние по този начин искаме още веднъж да покажем колко хуманен и силен е българският народ и как в едни много мракобесни времена е успял да защити своите евреи.“

От своя страна министър-председателят на Украйна подчерта, че направеното от Димитър Пешев трябва да се помни.

„Пред всеки един човек изниква ситуация, в която трябва да реши как да действа. Ние знаем делото на Димитър Пешев и смелостта му да направи такава крачка във времена на тежки изпитания“, заяви Гройсман.

По време на събитията през 1943 г. Димитър Пешев е заместник-председател на Народното събрание. Заедно с още 42-ма депутати той изпраща протестно писмо до министър-председателя Богдан Филов срещу готвената депортация. Заплашван е от своите врагове, че ще бъде предаден в ръцете на Гестапо, но не променя позицията си. Изгонен е от парламента, но целта е постигната. На 10 март 1943 г. композициите, подготвени за депортиране на българските евреи, не тръгват.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...