Галина ГЕОРГИЕВА
Монети със символа на Асеневци, с мотиви от пръстена на Калоян и с първия надпис на Търново от 12 век може да си вземе всеки пловдивчанин, който посети фестивала „Животът в Пловдив през Средновековието“ в парк „Младежки хълм“. Мъж от национално дружество „Традиция“, клон Велико Търново показва на малки и големи как да боравят с чука, за да отсекат монетите.

Брат му Стефан Стефанов пък демонстрира на децата игрите, с които са се забавлявали връстниците им от Средновековието- хвърляне в цел, козя пътека и т.н. Малчуганите са впечатлени и от механизираните играчки от онова време.

Димитър Цанков и баща му са дошли чак от Варна. Двамата показват на място част от традиционните занаяти на българите от Средновековието. Докато бащата прави трикрако столче за пловдивчанин, синът обясни пред ПловдивПрес, че изработват ножове, брадви, стрели, кожени чанти, дълбани дървени купи за храна, свещници. Той уточни, че кожените чанти са два вида- за простолюдието и за благородници. Вторите се правят с копче от еленов рог. До палатката им има и специален плет, изработен от мъждрян и леска, както в онова време са го майсторели прадедите ни.
И други майстори ножари показват как се изработват оръжията- ножове, мечове, копия, щитове, а жени в специално облекло тъкат коланчета на стан и правят гривни.

Пловдивчани могат да се включат в демонстрираните занаяти: ковачество, грънчарство, кожарство, шивачество, плетене на ризници, сечене на монети, тъкане и бродиране, изработка на бижута, книги и писма, иконопис, вещерство.
Изключителен интерес на фестивала предизвикават бойните демонстрации -стрелба с лък, фехтовка и битките с меч.
От 18:30 часа ще има възстановка на средновековния празник на лятното слънцестоене (Еньовден), а в 19 часа ще раздават награди на посетителите.
След това започват концертите на „Der Dudelgeist“, „Ambient Folklore“ и „Куцулан“
Кожена чанта за благородници с копче от еленов рог
Още по темата
Имперски хляб и еротични сладки предлагат на Средновековния фестивал СНИМКИ
Стрелба с лък и зрелищни битки на Младежкия хълм