Православната църква почита днес свети безсребреници Козма и Дамян, празникът по народному е наречен свети Врач.
Отбелязвали го гадалки, баячки, правилци и и други целители. Вече го честват и съвременни медици, особено хирурзи. В навечерието болни с лечими и нелечими страдания се стичали при параклис или църква, наречена на двамата братя, за да нощуват там и да измолят здраве.
През деня обичайно разпределяли билките, набрани на Еньовден, и знахарите не лекували. За дар на врачките носели зелена паница. Правели се курбани. Жените не похващали всекидневната домашна работа, а месели и раздавали питки за здраве и благоденствие по роднини и съседи.
Празник имат Козма, Кузман, Дамян, Красен, Красимир и техни производни. Значение на имената: Дамян/а – от еврейски, „победител“ или посветен на богина Дамия от Егина и Епидавър; Козма, Кузман – от гръцки, „Космос“, „подреден и украсен“, а по аналогия празнуват и Красен, Красимира.
Някои имена могат да бъдат почетени на различни дати през годината – според избора на именяка. Например на 1 ноември православните почитат свети безсребреници и чудотворци Козма и Дамян, родени в Мала Азия, а почитаните на 1 юли лечители-безсребърници Козма и Дамян се прочули и мъченически загинали в Рим.
Днес е празник и за кукленския манастир „Св. св. Козма и Дамян“, известен сред народа като Свети Врач.