Ваня ДРАГАНОВА
След Освобождението привременното руско правителство разполага Министерството на просвещението в дома на издателя Христо Г. Данов. Оттогава пловдивчани започват да го наричат Министъра, без той никога да е заемал такъв пост. Бил е обаче кмет на Пловдив и именно той не е позволил на Фердинанд да си изгради резиденция на Бунарджика. Тези факти от биографията на прочутия книгоиздател разказа шефът на Историческия музей Стефан Шивачев на откриването на обновената експозиция в къщата музей „Хр. Г. Данов“. Това е домът, в който той живял от 60-те години на 19. век до смъртта си през 1911 г. На 27 юли пък се навършват 190 г. от раждането на книгоиздателя, но тържествата ще бъдат в родното му място – Клисура.
В допълнената музейна експозиция може да се видят картата на „България и прилежащите ней земи“, издадена от Хр. Г. Данов през 1892 г. Тя е отличена с награда на Първото българско търговско-промишлено изложение, състояло се в Пловдив през същата година. Изложена е и друга карта – отпечатаната още преди Освобождението, обозначена като „Европско Турско“. Сред експонатите са и учебниците, издавани от Хр. Г. Данов, които поставят основите на модерното българско образование.
След реституцията от 1997 г. наследниците на Хр. Г. Данов предоставят къщата музей за безвъзмездно ползване на община Пловдив, което е почти без прецедент в най-новата история на България.
На откриването присъства правнучката на издателя – историчката Надя Данова. „Къщата се поддържа много добре, ние не бихме могли да се справим по този начин. Споменът в моето семейство за Хр. Г. Данов е за един много работещ човек“, разказа тя.

