Krassi
Новини от Пловдив » България » България » Политика » Президентът Радев по повод Симеонов: Безконтролната власт ражда цинизъм (ВИДЕО)
Важно Мнения Пловдив Политика

Президентът Радев по повод Симеонов: Безконтролната власт ражда цинизъм (ВИДЕО)

Президентът Радев едва си проправяше път в препълнените коридори на университета.
Президентът Радев едва си проправя път в препълнените коридори на университета.

Галина ГЕОРГИЕВА, ПловдивПрес

Безконтролната власт ражда цинизъм. Така президентът Радев коментира скандала с вицепремиера Валери Симеонов, съобщава репортер на ПловдивПрес от мястото на събитието. Държавният глава дойде в Пловдив, за да говори пред академичната общност в ПУ „Паисий Хилендарски“ за ценностите, лидерството и образованието в демократичното общество.

Президентът беше посрещнат от ректора на ПУ проф. Запрян Козлуджов, а лекцията му предизвиква изключителен интерес, голямата аула не успя да побере желаещите да чуят Румен Радев. Симеонов сътвори скандал преди няколко дни като нарече майките надеца с увреждания „кресливи жени на уж болни деца“, което предизвика лавина от искания за оставката му.

Виждам в момента, че цялата енергия се фокусира върху личността на г-н Валери Симеонов, но това не решава проблема с липсата на контрол и с цинизма, коментира Румен Радев.

Когато говорим за бъдещето, трябва да сме наясно каква е нашата отправна точка, от която тръгваме за това пътешествие в бъдещето и затова е изключително важно да си отговорим къде сме ние спрямо нашето минало в регионален и европейски формат? Къде сме спрямо водещите световни тенденции с изграждане на конкурентноспособни икономики и проспериращи общества?“, каза Радев. Според него е много важно да сме изключително обективни, когато отговаряме на този въпрос. „Ако се сравним с България от преди 30 години ще откроим много успехи – имаме демократична конституция, имаме европейски тип институции, пазарна икономика, интеграция в международни организации.Ежедневно слушате за стабилност и икономически ръст, за усвоени евросредства, но в същото време виждате, че неудовлетвореността в обществото расте, а протестите стават ежедневие. Каквито и успехи да се отчитат, от отсрещната страна имаме унизително ниски пенсии, ниски доходи, хиляди бедни и неграмотни. България не само заседна на дъното на Европа, но ние значително изостанахме от бившите социалистически държави, с които се съревновавахме. Напрактика България пропиля голяма част от възможностите, които предоставя членството в Европейския съюз. Така че, преди да търсим формулата на нашето бъдеще, ние преди всичко трябва да си отговорим на въпроса „Защо?“ и „Как?“ стигнахме дотук. Остава глобалният въпрос „Защо сме бедни и все по-изоставащи?“.

Опитът показва достатъчно убедително, че без наличието на адекватна политическа среда, без нейната промяна, не може да се постигне промяна и в икономическата ситуация и решаването на важни проблеми като върховенство на закона, справедливост, бедност, престъпност и корупция, заяви още държавният глава.
Политическият елит е призван да осигури ускорен икономически растеж и социално развитие, отбеляза Радев. По думите му това обаче няма как да се случи, ако не се реши проблемът със субектността на властта.
Опростачването на политическата среда не просто ни връща назад, а покварява обществения морал, категоричен бе той.

Не съм дошъл да чета лекции, а да чуя вас младите. Един от основните принципи на университетската исея е изграждането на модели за публично гражданско поведение. Мога само да ви поздравя, защот всеки един университет се явява мини модел на бъдещето. За да бъде ползотворен този модел трябва да има дебат, в който да се открояват порблемите, да се генерират и усвояват идеи. Да се търсят рационални решения. Благодаря, че съм тук да бъда част от този дебат за бъдещето на България, започна словото си президента Радев и даде думата на студентите, които го засипаха с въпроси.

Време ли е за президентска република, ще правите ли ли политическа партия, нужно ли е само единение, за да може България да върви напред, ако беше студент каква щеше да е мотивацията му да остане в България. Това са само част от въпросите, които младите хора отправиха към държавния грава.

Очаквайте подробности в ПловдивПрес

 

 

 

Очаквайте подробности в ПловдивПрес

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...