Krassi
Новини от Пловдив » Важно » Проектът за галерията на „Гладстон“ се оказа секретен
Важно Култура

Проектът за галерията на „Гладстон“ се оказа секретен

Засекретената визия, която беше показана само на снимка.

Арх. Петкана Бакалова щяла да плаща сериозни неустойки, ако го покаже

Ваня ДРАГАНОВА

Проектът за бъдещата галерия на ул. „Гладстон“ се оказа секретен и авторът му – арх. Петкана Бакалова, отказа да го покаже, за да не плаща сериозни неустойки. Това се случи на събитие в Дома на културата от 14 часа днес, обявено от нея и от Дружеството на художниците като покана към обществеността да види идеите за начина, по който галерията ще изглежда.

Основният проект за галерията е на арх. Тодор Узунов, но тъй като към него имаше доста забележки, от фирмата строител – „Главболгарстрой“, са поканили арх. Бакалова да промени част от визуалните решения. В договора между общината като възложител и „Главболгарстрой“ обаче имало клауза, че показването на проектите става само с изричното писмено съгласие на градската управа. Тази клауза била пренесена и в договора с Бакалова, затова и тя обяви, че ако направи обещаната презентация, „ще изгори като факел“.

В получилата се нелепа ситуация, защото на „представянето“ бяха дошли трийсетина художници, архитекти и заинтересовани граждани, шефката на Дружеството на художниците Снежана Фурнаджиева прехвърли топката към кмета Иван Тотев. И обясни, че в общината е било изпратено писмо за даване на съгласие за показване на проекта, но то не е било разписано навреме. „Получихме го в 11 часа днес и аз говорих с „Главболгарстрой“. Оттам казаха, че не могат толкова бързо да подпишат, че са съгласни, защото и те не са виждали проекта, а уговорката е била първо той да бъде показан на фирмата“, обясни зам.-кметът Александър Държиков, изпратен от Тотев на събитието.

Моят проблем е, че много вярвам на Тотев, а той два пъти ми каза, че ще дойде, а го няма“, репликира Фурнаджиева.

Така дотук е ясно, че Бакалова и Фурнаджиева не са спазили договорената процедура, но пък големият проблем е защо един проект на публична сграда трябва да бъде секретен. „Не знам защо има такава клауза в договора, може би е работа на юристите на общината“, заяви Държиков.

Добър или лош, договорът е публикуван като проект още с обявяването на конкурса. Ако някой е имал възражения, е трябвало да го обжалва тогава“, каза шефът на обществените поръчки в общината Тодор Тодоров.

В крайна сметка на т. нар. представяне Снежана Фурнаджиева показа няколко сники, от които става ясно как би изглеждала сградата според проекта на арх. Узунов и каква е визията на арх. Бакалова.

Проектът на арх. Тодор Узунов.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...