Депутати от БСП внесоха в Агенция ” Пътна инфраструктура” искане за независима техническа експертиза на автомагистралите ”Тракия”, ”Хемус”, ”Струма” и ”Марица”, както както и на първокласен път I и на второкласен път – 18. Депутатът Елена Йончева поясни, че повод за искането е катастрофата край Своге и установяването на некачествено строителство на пътния участък там.
Социалистите искат експертизата да се извърши от независима европейска лаборатория. Идеята е да се покаже дебелината на пластовете и техният състав да се сравни даденият участък с първоначалните планове.
„Искаме да получим отговор краде ли се от българските магистрали, каза още Елена Йончева. Притеснението идва от това, че след даден строеж на път започва и неговият ремонт.
„В българското общество съществува убеждението, че голям процент от обществените поръчки за магистрали вместо да се дадат за тях се връщат, този процент се връща към властта. За да обезпечим реален, безпристрастен резултат на направената експертиза настояваме тя да бъде направена в независима европейска лицензирана лаборатория. Исканата от нас експертиза по никакъв начин не дискредитира българските строители – напротив, това е единственият начин българските строители – професионалисти да бъдат защитени“, обяви Йончева.
Депутатката очаква правителствена подкрепа за идеята. Независимата експертиза на пътищата ще бъде малка крачка срещу системата, която ни убива, смята още Йончева.
Столетната партия щяла да събере средства за тази проверка и няма да засегне бюджета на държавата.