Галина ГЕОРГИЕВА
Малко над 1 300 са свободните работни места в Пловдив и областта, според данни на Агенцията по заетостта. Над 92% от обявените свободни позиции нямат специално изискване за образование или са за хора изкарали 10 клас. 3,5% са търсените кадри са за висше образование, но със степен бакалавър. 47 % от обявените свободни работни места са без обявена заплата, а 45% са с посочено възнаграждение под 1000 лева, при положение че средната заплата в региона е 990 лв. Статистиката изнесе Ваня Григорова председател на сдружение „Солидарна България“ и съветник на КТ „Подкрепа“ на среща по проблемите на пазара на труда в Пловдив. „Ако ,както се твърди ,Пловдив се превърща в икономически тигър на България и има сериозно търсене на работна ръка защо повечето от обявите за работа са без посочено заплащане и защо голямата част пък са със заплати под средната, попита Ваня Григорова.
Срещата бе организирана от пловдивската структура на КТ „Подкрепа“ , а целта бе представители на бюрата по труда, работодатели и синдикати да изяснят причините за несъответствията на пазара на труда. Работодателите твърдят, че има ясно изразен недостиг на работници, а от друга страна българските работници продължават да напускат страната, което донякъде е и причината за официалното намаляване броя на безработните.
Пред ПловдивПрес председателят на КТ „Подкрепа“ в Пловдив Атанас Кръстев обясни, че в града статистиката показва безработица в минимален процент. „ Безработицата действително е занижена в страната, но тя е свързана с фактори, които са различни от факторите преди 5-10-15 години. Един от проблема за липсата на работна ръка в България е фактът, че много българи отиват да работят в чужбина. От друга страна липсата на специалисти се дължи и на това, че има нереалност между необходимостта на пазара и предлаганите безработни, които да заемат позициите . Търси се определена категория работници, а реално такива не се предлагат. Процесът е глобален, свързан е и с образователната система. В училище или в университета се изучават специалности, които или въобще не се предлагат на пазара на труда или са или в занижен вариант. Другият глобален проблем е , че има хора, които с години стоят на Бюрото по труда, за да получават социални помощи, други са регистрирани, защото имат заболявания. Има и много безработни, които пък не се регистрират и реално безработните са много повече , отколкото се представят като данни“, коментира Атанас Кръстев. По думите му трябва да се търсят варианти, които да променят системата. Той настоява на местна основа по региони да се решават проблемите, а работодатели и синдикати заедно да търсят решенията.
„В Пловдив също работодателите търсят квалифицирани работници, а трудно могат да ги намерят. Като глобална стратегия трябва пълна промяна. Нещата са динамични на пазара на труда. Трябва да се направи така, че работещи българи в чужбина да имат интерес да се завърнат в България и да започнат да работят като специалисти“, допълни председателят на КТ „Подкрепа“ в Пловдив.
„Вече проведохме подобни срещи между синдикати, работодатели и представители на бюрата на труда във Варна и Казанлък. Третата е тук в Пловдив .Подготвяме един доклад , в който ще се опитаме да стигнем до реалната ситуация на пазара на труда. Трудно е по официални данни да се установи какво е търсенето, какво е предлагането на труд и доколко са реални опасенията, че има несоътветствия между двете страни- търсене и предлагане на работници. Доколко е вряно това, че страдаме от липса на висококвалифицирани кадри. От друга страна българи продължават да напускат страната и успяват да се реализират в Европа. Друг е въпросът, че там работят под квалификацията и образованието, което са получили в България“, очерта проблемите Ваня Григорова.
Николай Димитров от Регионална служба по заетостта -Пловдив извади актуални данни за безработните в региона. „28 хиляди са регистрираните безработни на бюрата по труда в целия регион Пловдив, където влизат три области – Пловдив, Пазарджик и Смолян. За Пловдив област са 13 596 души, а само в Пловдив са 4365 души, което прави 2,6%“, каза той.
Димитров се похвали, че преди две години към Агенцията по заетостта за пловдивския регион е статрирал пилотен проект с мобилен екип. „Поддържаме ежедневни контакти с всички ключови работодатели в региона. Имаме 16 споразумения с частни посредници. Създали сме и нова инициатива т.нар. Дни на работодателя и организираме в Бюрото по труда персонални срещи между работодатели и безработни. Част от работодателите след първото интервю канят безработните да се запознатя на място с производствената среда.Вече години наред Бюрата по труда са желан обществен посредник на пазара на труда. Услугите, които предлагат, са в широк спектър. Имаме електронен сайт в Агенцията по заетостта, където всеки работодател може да провери какви са профилите на безработните, както и да изпрати електронно заявка. Работим и с т.нар. неактивни лица, към общините има назначени младежки медиатори, в бюрата по труда има ромски медиатори, има трудови медиатори по проект. Търсим различни възможности да привлечем работници. Използваме и ателиета за търсене на работа, имаме назначени психолози, кейс мениджъри“, обясни той.