Вълна от протести обхвана цялата страна. Протестиращи блокираха магистрали и основни пътища, както и гранични пунктове, а на много места се стигна до сблъсъци с полицията. Основните искания на хората са за оставка на кабинета, по-ниски цени на горивата, да не се увеличават цената на застраховка „Гражданската отговорност”“и данъците за старите коли.
Демонстранти от Хасково и Свиленград блокираха пътя към границата с Гърция, а след това се пренасочиха пеша към автомагистрала „Марица“, и успяха да пробият кордона на Жандармерията и излязоха на аутобана, като го блокираха за повече от час. Там се стигна до сблъсъци между полиция и протестиращи. Малко по-късно жандармеристите свалиха каските си и бяха приветствани и аплодирани от протестиращите. След продължили повече от половин час преговори между полиция и протестиращи, хората освободиха и двете платна на блокираната магистрала и след 15 часа движението по магистрала „Марица“бе пуснато.
Видео от Иван Делчев
Центърът на София е блокиран от четири протеста. Най-големият от тях започна около 15ч. на пл. „Княз Ал. Батенберг” и е под формата на шествие. Той е под надслов „Смяна на системата”. Демонстрантите настояват за оставка на кабинета и промяна на политическата система. Чуха се и коментари за въвеждане на извънредно положение.
Хората развяват български знамена, транспарант с надпис „Пряка демокрация“ и скандират „Българи юнаци и „Оставка“. В столицата дойдоха много българи от други градове на страната. Събралите се първоначално на пл. „Княз Александър Първи Батенберг“ в столицата минаха покрай сградата на Министерския съвет, където скандираха „Оставка“. След това шествието се отправи по бул. „Дондуков“ и мина по ул. „Г. С. Раковски“. Столичната полиция задържа шофьор на софийски автомобил, който малко преди шествието да мине покрай сградата на парламента, се опита да създаде безредици, като караше в платното за насрещно движение. Шествието мина покрай сградата на Народното събрание, където също спря за няколко минути със скандирания „Оставка“ и „Мафия“. Там протестиращите бяха посрещнати от кордон от полицаи и след това продължиха към Орлов мост, който бе блокиран за кратко. Протестиращите потеглиха към бул. „Цар Освободител“ и се върнаха отново на площад „Батенберг“.
Протестиращи от Петрич и Сандански блокираха движението в граничната зона преди самия граничен контролно-пропусквателен пункт „Кулата“. Полиция и жандармерия опитаха с щитове и шлемове да разпръснат насъбралото се множество, но се стигна и до сблъсъци.“Недопустимо е, когато сме излезли на мирен протест, да се упражнява срещу нас такава сила“, негодуваха хората. Малко преди 16 ч. приключи протестът и блокадата на пътя в района на Гоце Делчев към другия граничен пункт Илинден-Екзохи. Въпреки изключително масираното присъствие на полиция и жандармерия, която успя да заварди АМ „Струма“ и всички обходни пътища през селата до граничния пункт „Кулата“, хората успяха да се придвижат поединично с автомобилите и около 14.40 ч. блокираха подхода към граничния пункт. Не се пропускаха камиони и леки коли, с изключение на пътуващи, които имат здравословни проблеми или малки деца.
Протестиращите от Бургас блокираха движението по магистрала „Тракия“ в посока София при отбивката за Камено и Българово. След като блокадата на входа на града беше преодоляна и част от протестиращите се прибраха в града, друга част продължиха по автомагистралата и блокираха пътния възел.
Демонстранти затвориха пътния възел на изходите до Ямбол и Сливен. Стигна се до сблъсъци между протестиращи и блокирани на АМ „Тракия”. Часове наред шофьори чакаха да минат, майка помоли да я пуснат, защото пътува с детето си. Протестиращите не се съгласиха и се стигна до сблъсъци. Протестиращите и полицията затваряха по едно платно, за да могат колите да минават в другата посока. Блокадата на АМ „Тракия” продължи над три часа.
Протест затвори международния път от Ямбол към ГКПП „Лесово” в района на писта Тенево. Блокадата започна в обедните часове когато десетки камиони и над 200 леки коли застанаха на пътя.Това стана причина за километрични колони от тирове, които пътуваха от турската граница. След преговори с полицията протестиращите се съгласиха да ги пускат периодично, след което отново заставаха на пътя.
В Силистра на митинг протестиращи настояха за започване на всенародно обсъждане за преминаване към президентска република с двукамарен парламент със силно редуциран числен състав. Те искат незабавна оставка на правителството и разпускане на парламента.
В Русе протестиращите се обявиха против системното замърсяване на въздуха, повишаването на данъците, поскъпването на гражданската отговорност и увеличението на цените на храните. Недоволните се заканиха, че ако не бъдат чути, следващата неделя ще затворят пътя Русе-София.
Движението на главния път между Разлог и Банско също бе затворено. Имаше напрежение между протестиращи и полицаи.
Около 200 демонстранти блокираха главния път София-Варна в района на пътен възел „Боаза“ при разклона за Тетевен.
Стотици пловдивчани също се включиха в протестното автомобилно шествие по улиците на града, което по обед завърши пред сградата на общината с призиви за оставка на цялата корумпирана политическа класа. Колоната от автомобили предизвика задръствания по някои от възловите пловдивски булеварди. По-голяма част от протестиращите се събраха пред сградата на общината, където хвърляха стотинки в знак на протест.
Протести имаше в Добрич, Враца, Монтана, Кюстендил, Благоевград и други градове.
Още по темата
[…] […]