Въвеждането в експлоатация на „Турски поток“ ще помогне за икономическото развитие на целия черноморски регион и ще стане важен фактор за общоевропейската енергийна сигурност. Това заяви руският президент Владимир Путин на церемония в Истанбул по повод завършването на строителството на морския участък от газопровода.
По време на събитието руският лидер нареди на директора на Газпром Алексей Милер да разпореди на Pioneering Spirit – най-големият кораб в света за инсталиране на нефтени и газови платформи, да постави последната тръба от морския участък.
„Пускането в експлоатация на „Турски поток“ със сигурност ще позволи на нашите страни качествено да разширят сътрудничеството в газовата сфера, ще има голямо значение за икономическото развитие на Турция и целия черноморски регион, а също така ще стане важен фактор за обезпечаването на общоевропейската енергийна сигурност“, изтъкна Путин. Той подчерта, че проектът „Турски поток“ не е насочен срещу никого, а показва умението на страните да защитават националните си интереси.
„Подобен род проекти и този проект в частност не са насочени срещу интересите на когото и да било, проектът има изключително съзидателен характер. Насочен е към това да се развиват отношенията между страните, да се създават устойчиви условия за развитие на икономиката, да се подобрява благосъстоянието на гражданите на нашите страни. Реализацията на проекти от подобен тип, и този в частност, са ярък и добър пример за умението да защитаваш националните си интереси, защото „Турски поток“ напълно съответства на интересите на икономиката на Турската република“, отбеляза Путин.
Анкара пък разчита, че първите доставки на природен газ по тръбопровода „Турски поток“ ще бъдат реализирани още през следващата година. „С нашите приятели от Руската федерация положихме много усилия от гледна точка на отношенията ни с цел реализация на проекта. Той има историческо значение за нашите взаимоотношения. Надявам се, че след неоходимите тестове, през 2019 година ще бъдем готови да го пуснем в експлоатация“, почерта турският президет Реджеп Ердоган. Той поясни, че проектът носи много ползи не само за Турция, но и за съседните държави, за региона. Той нарече Русия „надежден партньор на Турция“ и „важен“ доставчик на природен газ, с който Анкара може да си сътрудничи дългосрочно.
През април „Газпром” обяви завършването на частта от газопровода, която минава под Черно море. Нейната дължина е около 930 км, а земната част на турска територия е дълга 180 км. Първата линия ще бъде предназначена за доставка на синьо гориво за турския пазар, а втората – за страните от Южна и Югоизточна Европа. Капацитетът на всяка линия на съоръжението е 15 млрд. и 750 млн. куб. м газ годишно. Началото на експлоатацията му е планирано за края на 2019 г.
Русия и Турция сключиха договор за прокарването на газопровода „Турски поток” през октомври 2016 година.