Предсрочните избори са съвсем нормална практика. Сега се прибрах от Великобритания и там може да се случи, и в Испания също се говори. Това не бива да ни плаши, то е част от демократичните процеси, заяви в София Симеон Сакскобургготски. „Разбира се, за предпочитане е мандатите да са си цели, допълни царят.
И обясни, че няма да дава себе си за пример, но правел констатация, че неговото правителство и това на Станишев, а преди това и на Костов, са изкарали пълни мандати. Запитан защо според него нито едно правителство след това не е изкарало пълен мандат, царят обясни, че за сметка на това има премиер, който повтаря мандата си, което не се е случвало в най-новата ни история, съобщи „Канал 3“.
България не е единствената страна, където има оставки, това се случва и в по-зрели и стари демокрации и не заслужава да се коментира много. Но, когато има нещо, което може да прозвучи като нестабилност, това се отразява винаги в чужбина. Затова трябвало да има поглед и навън, за инвестициите. Капиталът търси спокойствие, предсказуемост и система, която да е изрядна, каза още царят.
И обясни, че не трябва да гледаме на нещата в момента и на парче, а да се гледа в перспектива, да се разбере какви ще са ходовете.
Симеон отказа да коментира дали ще има или не разговор между президента и премиера като обясни, че това са технически въпроси. Но винаги, когато има желание за диалог от двете страни, нещата се преодоляват в името на доброто на страната.
Запитан дали трябва да има президентска република, царят напомни, че решението е свързано със свикване на ВНС.
Царят дойде в София да валидира марка с лика на баща си Борис III по повод 100 г. от възкачванито му на престола. Заедно с него печатът натиснаха транспортният министър Росен Желязков, шефът на пощите Деян Дънешки и шефът на Съюза на филателистите Спас Панчев.
Важното е да се помни историята, да се гордеем с нея и да я уважаваме. Често съм го казвал, макар да оставам глас в пустинята, че ако нямаме ясна представа за миналото си или го изопачаване според предпочитания и убеждения, трудно е да мислим за бъдещето, защото няма на какво да се опрем, коментира Симеон.