Президентът Румен Радев поиска да има пълно видеонаблюдение на броенето на бюлетините по време на избори в Секционните избирателни комисии (СИК). Държавният глава организира дискусия „Избори-прозрачност и доверие“, на която присъстваха експерти и представители на политически партии.
Радев напомни, че видеонаблюдението в комисиите е изискване на Венецианската комисия и ще гарантира прозрачността при броенето на бюлетини. „Да се пази тайната на вота, но да има пълно обхващане на броенето – от отваряне на урните до протокола, да има не само картина онлайн, но и звук, за да се чува какво си говорят членовете на СИК. Така всеки гражданин ще знае какво става в секцията, където си е подал гласа. Това ще има дисциплиниращ ефект за членовете на СИК“, коментира държавният глава.
„През 2019 година в България предстоят два вида избори и е много важно те да бъдат прозрачни и честни, да има широко представителство на българските граждани във вота, защото доверието в изборите е важно за демократичното формиране и функциониране на институциите. От доверието на гражданите в провеждането на изборите зависи и легитимността на самата политическа система, затова е важно да се идентифицират предпоставките, които могат да компрометират вота и да се приложат мерки за ограничаването им, както организационни, така и чрез използването на съвременни технологии“, каза при откриването на дискусията държавният глава.
По думите на Румен Радев с най-голямо значение за изборния процес е прозрачността – при броенето на бюлетините в секционните избирателни комисии (СИК), при оформянето на протоколите в СИК, при предаването и тяхното отчитане. „Като добавим и други проблеми, засягащи самото сформиране и подготовка на членовете на секционните избирателни комисии, като добавим и начина на формиране и актуализация на избирателните списъци, проблемите се разширяват чувствително“, отбеляза президентът.
Съветникът му Пламен Узунов даде пример с дискусията, която се предава онлайн само с помощта на една обикновена охранителна камера, която била сравнително евтина. „Може да бъде намерено техническо решение и за всяка секция, за да бъде прозрачен изборния процес“, обясни той.
Президентът се обяви и за пълно машинно гласуване. Той обори доводите, че Холандия се е отказала от машинното гласуване, като ги нарече „повърхностни“. По думите му в Холандия при по-висока активност се наблюдава значително по-малък дял на недействителните бюлетини в сравнение с България. „Процент от 5-6 на сто недействителни бюлетини, както е у нас, е голямо отклонение, това означава изкривяване на изборния процес и подмяна, заяви държавният глава и посочи, че така се стига до съществена промяна на съотношението на политическите сили в парламента. Президентът посочи, че причините за подобен проблем може да се дължат на недобра организация, слаба подготовка на членовете на СИК, но може да бъдат и напълно осъзнати, за което говорят и сигналите за нередности в изборите, свързани с манипулация на протоколите или оказване на натиск върху комисиите.
Според него е некоректно да се прехвърля цялата отговорност на ЦИК за липсата на машинно гласуване.
„Има сигнали как се въздейства от членове на ЦИК върху бюлетини и те стават недействителни, как се манипулират резултатите в протоколите на СИК, също и какво се прави с вторите формуляри от беловата на протокола от СИК и най-вече за пътя на предаването му“, обясни Радев и поиска отпадане на втория формуляр на беловата на протокола на СИК.
„Той дава възможност не просто за технически грешки, а за съзнателна подмяна на вота в цяла една секция, за манипулации“, смята държавният глава. И допълни: „Има си чернови, но само една белова“.
Президентът призова участниците в дискусията да предложат организационни мерки за начина на формиране и подготовка на членовете на секционните избирателни комисии, за въвеждането на машинно гласуване, електронно, дистанционно гласуване и актуализация на избирателните списъци и възможност на гражданите да проверят дали някой не е злоупотребил с техния глас.
„БСП ще предложи законодателна промяна за отпадане на втория протокол“, обясни зам.-шефът на парламентарната група Крум Зарков. По думите му вторият протокол често се подписва празен и реално е празен чек.