Сравнението между бюджетите на Пловдив и Варна далеч не е в наша полза, констатира бившият зам.-кмет и автор на ПловдивПрес инж. Александър Константинов.

Всеки голям град има проблеми с битовите отпадъци – от почистването на тротоари, площади и паркове до обработката на боклука. Няма много различия в схемите за приемане и третиране на отпадъка. Пловдив генерира над 150 000 тона отпадъци годишно, които се събират в над 4000 контейнера и още над 1000 по–малки съдове. Строителните отпадъци се извозват на специално сметище в община “Родопи”. Статистиката показва, че няма промяна в количеството и морфологическия състав на отпадъците. След въвеждането в експлоатация на Завода за преработка на отпадъците в Шишманци през 2010 г. намалява количеството, което се изпраща в сметището в Цалапица. В редица програми на общината се предвиждаше това сметище отдавна да бъде закрито и рекултивирано, но администрацията продължава неговата експлоатация и през тази година. През 2019-а ще се финансира с 8,5 млн.лв. изграждането на Компостираща инсталация, която ще поеме преработката на растителните отпадъци. За град като Пловдив, с територия от 100 кв. километра, това е голям проблем, който ще бъде решен по един модерен метод.
Ежедневното събиране и извозване на битовите отпадъци е голям разход за общинския бюджет. То се финансира от гражданите и фирмите чрез приходите от такса смет. През периода 2011 – 2015 ( първия мандат на кмета Тотев) приходите от двете групи са почти равни. След проведен конкурс се сключва нов договор за сметосъбиране и сметоизвозване с частна фирма. След това постепенно се увеличават приходите от фирмите, като гражданите осигуряват около 15 млн. лв. годишно, а останалата сума се осигурява от фирмите. През 2016 г. разходите за битови отпадъци са 29 млн. лв., като гражданите и фирмите си делят разходите поравно. От 2017 г. започва постепенно повишаване на разходите и за 2019-а са планирани общо 36 млн. лв. За сравнение община Варна планира за 2019 г. разходи за същата дейност от 30 млн.лв. Официално Варна има същото население като Пловдив, но през лятото тя удвоява потока от хора заради туристическия сезон. Територията на община Варна е много по–голяма от тази на Пловдив, защото влизат и курортните комплекси и села около града, но разходите й за битови отпадъци са много по–малки от Пловдив. Този парадокс не може да бъде обяснен, ако не се направи обстоен анализ на методиката на двата града за определяне на разходите. Задължение на кмета и неговите специалисти е да организира този сравнителен анализ и да разберате как се справят във Варна с много по–малко пари при по–големи обеми на битови отпадъци.
Няма да е лошо кметът Тотев да си поговори със своя колега как събира над 80 млн. лв. от данъци, а Пловдив не може да достигне 70 млн.лева. Събираемостта на Пловдив е някъде около 60%, което не е повод за гордост. Това е илюстрация на ефективността на общинската администрация. Другото интересно при сравнението на двата града е, че Варна се справя с по–малко администрация от Пловдив. За разликата в бюджетите на двата града от над 150 млн. лв. в полза на Варна просто няма обяснение.
Други текстове от същия автор
Добрата новина от бюджет 2019 – през 2020-а ще е още по-зле
С 3-те милиона за Вавилонската кула общината можеше да купи някой от изгорелите складове
[…] Защо Варна харчи доста по-малко за чистота от Пловдив? […]