КТ „Подкрепа“ предлага промени в Кодекса на труда, с които се ограничава нощният труд и сумираното изчисляване на работното време. Предложенията в Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда са публикувани на сайта на синдиката и са в изпълнение на ангажиментите на синдиката, чиито представители участват в работна група за промени в трудовото законодателство. Работната група е сформирана по настояване на министъра на труда и социалната политика Бисер Петков в края на миналата година.
КТ „Подкрепа“ настоява да се намали нощният труд от „до 35 часа“ на „до 21 часа“ . Синдикатът предлага и ограничаване на сумираното изчисляване на работното време за не повече от 4 месеца, а не както е досега за половин година по преценка на работодателя. Освен това настояват сумирано изчисляване на работното време да не се допуска, освен за работниците и служителите с ненормиран работен ден, и „за производства и дейности с технологично прекъсваем процес на работа“.
Предлага се и отпадане на шестмесечния срок, предвиден по закон, в който работникът има право на обезщетение при незаконно уволнение. В мотивите на предложението се посочва, че ограничението в срока, за който се дължи обезщетение, насърчава работодателите да използват всички механизми за отлагане на финалното съдебно решение, а същевременно служителят ежемесечно търпи загуби през цялото време, не само през първите 6 месеца, пише БТА.
Иска се и изплащане в пълен размер на трудовото възнаграждение, а не както е досега в размер 60 на сто от брутната работна заплата, но не по-малко от установеното минимално възнаграждение. В предложенията се въвеждат и нови контролни функции на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, свързани с проверката на колективните трудови договори.
От Синдиката искат още работодател, който наруши разпоредбите на чл.52, ал.1, с който се регламентира задължението на работодателите да преговарят с представителите на работниците и служителите за сключване на колективен трудов договор, да се наказват с имуществена санкция или глоба от 5000 до 15000 лв., а виновното длъжностно лице – с глоба в размер от 1000 до 5000 лв.