Стефан МАРИНОВ, plovdiv-press.bg
Пловдив ще е сред домакините на Мондиал 2030, ако България кандидатства и спечели правото да приеме планетарния форум след 11 години. Да ни окаже ФИФА такава чест е в сферата на фантастиката, но не така смятат спортният министър – Красен Кралев и кметът Иван Тотев. Кралев дойде днес на крака (макар и куцукайки) на среща с градоначалника. Министърът обаче бе изненадан, защото освен Тотев, на входа в общината го чакаше и тумба с фенове на Локомотив. От фенклуба на „черно-белите“ обсъждаха бъдещето на стадион „Локомотив“ и концесията на терени в „Тракия“, които „смърфовете“ желаят.Иначе, Кралев и Тотев проведоха 30-минутна среща, на която стиковаха мненията си около спортните бази под тепетата. Пред засилен медиен интерес после двамата дадоха брифинг. Кметът обеща до лятото концесията, желана от Локо на огромен терен в кв. „Тракия“, да бъде официализирана с решение на общинския съвет. Тотев намекна, че може и стадион „Локомотив“ да бъде даден на концесия на клуба. За него обаче плановете се оказаха далеч по-грандиозни. Толкова, че може той да е арена на мачове от Мондиал 2030.
Красен Кралев обясни как може да се случи това: „Знаете, че с Румъния, Гърция и Сърбия имаме огромни планове – да сме общ домакин на Мондиал 2030. Истината е, че до момента четирите страни проучваме с кои стадиони, с каква инфраструктура и изобщо как може да стане. Към момента не сме стигнали и до фаза кандидатура. Специално България няма апетит да е домакин на финален мач на Мондиал. Нашата реалистична цел е да посрещнем срещи от груповата фаза, осминафиналите и четвъртфинал. За това са ни нужни 4 стадиона, в различни градове, с капацитет от 40 000 места и прилежащата инфраструктура, която е много важна“, каза министърът. И конкретизира:
„Държавата и община Пловдив работим взаимно и вече е решено Пловдив да е един от градовете-домакини, с които да кандидатстваме. Това може да се случи на някой измежду стадион „Пловдив“ или „Локомотив“ в парк „Лаута“. При първия вариант е нужно „Пловдив“ да бъде съборен и изграден наново. Той трябва да бъде чисто футболен стадион, без писта. Сегашният вид на стадиона до Гребната няма как да бъде модернизиран, защото конструкцията и плановете са остарели. Трябва нов стадион „Пловдив“ с 40 000 места и добра инфраструктура. Другият вариант е Пловдив да е домакин, посредством стадион „Локомотив“. И той трябва да стане с 40 000 седящи места и да бъде подобрена околната инфраструктура. Кой ще е изборът на България от двата стадиона – зависи от спортното министерство и обследването, което ще направим на двете арени. Предстои много работа, срещи, експертни мнения. Чак след това ще има яснота“.
От думите на министъра става категорично ясно, че стадион „Христо Ботев“ отпада като вариант за доизграждане и кандидатстване за Мондиал. От такава опция се бяха уплашили феновете на Локо и затова обсадиха общината днес с искане на среща с Кралев. Е, могат да са спокойни, не само, че Колежа няма шанс да е арена на Мондиал, а и „Локомотив“ има таква опция.
Кметът Тотев пък разясни, че вариант стадион „Пловдив“ да бъде построен и да приюти Ботев и Локо е невъзможен. „Феновете на двата тима не са съгласни на такова нещо, искат да си играят на Колежа и Лаута“, каза градоначалникът.
В заключение Красен Кралев отказа да посочи дати във времето, които са крайни за разрешаването на горепосочените казуси: „Много е сложно да назовавам дати, всичко е в начален етап и не желая да ставам смешен“, лаконичен бе министърът.