15 хил. евро произвежда един зает в индустрията на икономиката в областта, с 50% повече от всички останали сфери
75 хил. работници в индустрията произвеждат повече от 50 на сто от 220 хил. души във всичко останало
15 хил евро брутна добавена стойност произвежда един зает в индустрията на Пловдив, а във всички останали сфери добавената стойност е 10 хил. евро. Това обяви икономистът Георги Стоев по време на форума „За Бизнеса на Пловдив“, организиран днес от Тракия икономическа зона и от Limacon в хотел „Империал“.
Разликата е внушителна, около 50%, подчерта Стоев. Това дава възможност на работодателите в производството да вдигнат заплатите на персонала.
Огромната разлика се дължи основно на притока на инвестиции в индустриалните зони на Пловдив през последните години.
В Пловдивска област в индустриалното производство са заети 75 100 човека, при това на трудов договор. Във всичко останало работят около 220 000 човека.
Вторият град в България е най-големият индустриален център у нас, като изпреварва София, по-голям е от Варна и Бургас взети заедно, показват резултатите от последните години.
По последните актуални данни от 2017 година, ръстът в производството е 3 хил. нови работни места. Около 1700-1800 души на година се връщат от чужбина, за да работят в новите заводи край Пловдив. Десетки хиляди на година пък са работниците, които идват от съседните области като Смолян, Хасково, Пазарджик, Кърджали, Стара Загора.
Освен това по 1000 човека на година идват от София, за да си намерят работа в Пловдив.
Секторът на услугите изостава, но това пък означава, че има голям потенциал да се развива, обясни Георги Стоев.
Ръстът на индустрията в Пловдив тепърва ще расте и то много, затова работодателите трябва да се подготвят, ще има голямо търсене, но и заплатите ще трябва да се вдигнат, прогнозира Георги Стоев.
На форума днес бяха дискутирани най-нови тенденции и бизнес решения, свързани с развитие, финанси, продажби, управление на хора, социални придобивки, маркетинг и др.
Лектори бяха представители на Easy Consult, ARS Bulgaria, Auxionize, PwC.
В заключителната дискусия се включиха основателят на КЦМ доц. Никола Добрев, Пламен Панчев от „Сиенит“, Иван Воденчев (ABB), Гергана Филипова от Биомашин.
Десетки представители на бизнеса – собственици и управители на фирми, дойдоха на срещата, за да чуят последните тенденции за управление, да се запознаят с иновативни решения във все по-конкурентната среда във вътрешен и международен план.
Много добра презентация направиха ученици от Професионелната гимназия по електротехника и електроника, като обясниха как учат професия чрез практики в големи фирми като „Либхер“, ЕВН, „Анди“. „Това е истинското дуално обучение“, коментираха представители на бизнеса.
Силно впечатление направи изказването на основателя на КЦМ доц. Никола Добрев.
Кой какво каза и какви решения предложи – очаквайте в Plovdiv-press.bg
Още по темата
Бизнесът иска градска железница в Пловдив