България очаква извинение от Турция заради изказване на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че Анкара се е намесила при приемането на поправките в Закона за вероизповеданията от българския парламент. За извинението е настоял премиерът Бойко Борисов по време на среща с турския вицепрезидент Фуад Октай в Букурещ.
Българският премиер е в Румъния за четиристранната среща на високо равнище между България, Гърция, Румъния и Сърбия.
„Ядосан съм от това непремерено изказване на Чавушоглу. То е категорично неприемливо и не само е неприемливо, но и не е вярно“, казал Борисов по време на срещата, предаде bTV.
Заради повдигането на темата по време на срещата, турската страна поискала спиране на разговорите, за да уточни ситуацията.
„Никак не ми е приятно това, което са казали там. На Балканите намесата във вътрешните работи на която и да е държава е много лош сигнал, лошо възпитание и винаги поражда изключително големи конфликти. Така че се надявам те да поднесат своето извинение за това, което са казали“, каза Борисов в Букурещ.
Изказването на Чавушоглу за турска намеса в българската политика предизвика политическа вихрушка в София. Досегашният шеф на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, съвносител на законопроекта заедно с ДПС, отрече да е имало такава намеса. Лидерът на ДПС Мустафа Карадаъй напомни, че тази неделя в Турция има избори, намеквайки, че изявлението на Мевлют Чавушоглу е предизборно. Външният министър Екатерина Захариева определи изявлението му като неприемливо, проведе телефонен разговор с него и извика турския посланик за обяснения.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова настоя главният прокурор Сотир Цацаров да започне разследване има ли намеса във вътрешните работи на България от страна на Турция, а президентът Румен Радев да наложи вето върху Закона за вероизповеданията.
Съгласно последните промени в закона задълженията на всички вероизповедания може да се разсрочат за срок до 10 години. Първоначално се предвиждаше дълговете да бъдат опростени, но заради обществената реакция се стигна до това решение. Основната част от дълговете – над 8 млн. лв., са на Главното мюфтийство. Освен това вероизповеданията ще получават държавна субсидия, като в същото време ще могат да се финансират и от чужбина и няма да декларират даренията си.
ПловдивПрес припомня, че Чавушоглу е заявил, че Анкара се е намесила в поправките на Закона за вероизповеданията. По думите му Турция е в контакт със София за намиране на решение за дълговете на Главното мюфтийство. Според турския външен министър предложените поправки в Закона за вероизповеданията са били срещу всички видове основни права и свободи и нарушавали правата. Турският първи дипломат допълни, че „сега Главното мюфтийство има някои дългове, в замяна на тях искаха да продадат собствените му имоти“ и в опит да се намери решение, той се свързал със София.
По думите на Чавушоглу за Анкара отношенията с България са съседски във всички аспекти и стремежът е те да са в интерес и на двете страни. Той допълни, че се засилва правната основа на българо-турските отношения.
Още по темата
Турция призна намеса в Закона за вероизповеданията, Захариева отрича
[…] Борисов чака извинение от Турция заради Чавушоглу […]