Новини от Пловдив » Важно » Анастас мечтаеше за летище, от което картините да поемат към свободата
Важно Градът Култура Палитра

Анастас мечтаеше за летище, от което картините да поемат към свободата

  • Галерията на големия пловдивски талант се превърна в музей за съвременното изкуство

„Искам да направя летище в двора, от което картините да се изстрелват на Запад, към свободата. Искам мястото да бъде белязано като храм“. Така говорел Анастас Константинов в началото на 90-те, а мечтата му да съгради собствена галерия не му давала покой. През 1994 година, след едно завръщане от Брюксел, отворихме първата изложбена зала, а през 1999 година, когато Пловдив беше домакин на Европейския месец на културата, галерия „Анастас“ отвори с гръм и трясък.

С тези думи съпругата на големия Анастас Константинов проф. Емилия Константинова откри снощи Музея на модерното изкуство „Анастас“ в Стария Пловдив. Големият талант си отиде преди две години на 1 юни в най-активната си творческа възраст.

Автопортрет с риба
Автопортрет с риба

„Събрах ви тук на това изключително място, което Господ избра за Анастас и го беляза с духа му. Виждате плодовете на положения труд, но всичко това ние го изстрадахме, а Анастас даде живота си – твърде висока цена. Животът му беше на гениален творец, визионер и свободолюбив човек. Помните как избрахме това място, а Анастас казваше: „Абе, да построим една спалничка, където с Емилийчето да спим“, разказа проф. Константинова.

Тя благодари на приятели и съмишленици като арх. Никола Черняев, арх. Румен Русев, Борис Палков, Владимир Палков, Георги Константинов… които в най-трудния момент им дали сили да направят първата изложбена зала. „За нас тя беше всичко – спалня, работен кабинет, хол, където се правеха купони“, припомни бохемските времена Емилия Константинова.

„В годините Анастас Константинов превърна галерията в обител на изкуството, което той постоянно преобразяваше. Това беше Аврамов дом, в който постоянно идваха хора на духа – писатели, художници, артисти, изкуствоведи, учени от цял свят, които обменяха мисли и идеи. Те постоянно водеха философски разговори, подкокоросвани от Анастас. Това, което той извърши е подвиг“, смята Емилия Константинова.

В Музея на Анастас ще се провеждат културни и образователни програми с приоритет към децата, защото Анастас много ги обичаше и вярваше в тяхното бъдеще.

Отделни посетители и организирани групи ще могат да разгледат целия комплекс и да се потопят в света на художника с предварително заявено посещение на тел. 032/628061 или на 0898618782.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...