Бум на ухапвания от змии в началото на лятото. Сигнали със снимки и клипове на влечуги в паркове и градинки заливат социалните мрежи.
Заради честите валежи, горещините и избуялите треви все по-често можем да срещнем змии в парковете и градинките, съобщи Нова телевизия.
Сигнали за ухапвания вече има регистрирани в Хасково, Стара Загора и Горна Оряховица.
Във Великотърновско от началото на сезона са лекувани вече четирима ухапани от змия.
У нас се срещат 17 вида змии. От тях четири вида са отровни. А опасните са само пепелянката и усойницата. В парковете и градинките се срещат различни видове смоци.
Как да реагираме, ако ни ухапе змия?
„Обикновено се виждат две следи една до друга с разстояние от 1 см. В началото е остра болка, след това изтръпване на мястото на ухапването. Ако попадне отровата в кръвоносен съд, бързо настъпват признаци, които могат да доведат до шок – схващане на устна кухина, падане на клепача, гадене, повръщане. Отровата може да предизвика разрушаване на червените кръвни клетки с анемия и жълтеница, обясняват лекари.
Отровата действа от няколко минути до няколко часа. Хора, които са алергични, по-възрастни хора и деца, реагират по-бързо. Може да предизвика остра алергична реакция с колапс, след което нещата стават жизненоопасни за минути.
„Ако видите змия близо до вас, в никакъв случай не се опитвайте да я убиете. Може да стане по-лошо. Просто вземете дълга пръчка и я насочете леко в друга посока с побутване, или я преместете, обяснява херпетологът Георги Кръстев.
При ухапване не върши работа да се изсмуче отровата или да се правят разрези, съветват лекари.
Самият крайник се обездвижва – с шина, пръчка, подръчни материали. Прилагат се антисеруми в медицински условия.