Новини от Пловдив » Важно » „Холсим“ унищожи връх в Родопите и руши вековeн манастир в Белащица
Важно Регион Родопи

„Холсим“ унищожи връх в Родопите и руши вековeн манастир в Белащица

„Холсим” копае в здравето на децата ни, казва Емил Георгиев от „Екогласност”

Дейността на каменна кариера край пловдивското село Белащица руши емблематичния връх Калоян над село Марково. Напукан е и над 100-годишния манастир „Свети Георги” в Белащица. За това алармира председателят на „Екогласност“ Емил Георгиев на пресконференция днес в столицата, в която участваха Спасимир Спасов, председател на Инициативния комитет на село Гълъбово, и общинският съветник в община Родопи Павел Гимишев.

Жителите на 9 населени места – с. Гълъбово, с. Белащица, с. Марково, с. Брани поле, с. Брестник, гр. Куклен, с. Цар Калоян, с. Руен и с. Крумово протестират срещу действията на компанията „Холсим кариерни материали Пловдив“ АД, която е част от световния лидер в производството на цимент, инертни материали и бетон „Лафарж Холсим“ със съдебна регистрация на територията на Конфедерация Швейцария. Те искат да се спре дейността на кариерата и повече концесии да не се отдават в този регион.Фирмата е подала и заявление за концесия на още 50 дка за 25 години в границите на връх Цар Калоян.

„Холсим кариерни материали Пловдив“ АД си позволява да добива природни богатства извън границите на предоставената му концесия, потвърждават многобройните сигнали, които „Екогласност” и жителите на тези селата подаваха многократно до държавните институции в продължение на повече от 2 г. С този незаконен добив се ограбват природните ресурси на България, категорини са от „Екогласност”. Те питат: Колко още трябва да загуби държавата? Защо при доказани нарушения, държавата не упражнява контол?

„„В резултат на хищническа дейност на компания „Холсим кариерни материали Пловдив“ АД при добив на скални материали от находище Белащица природата на около 200 декара концесионна площ така брутално се унищожава, че в скоро време един прословут връх Калоян, който предпазва селата, две общини и особено квартал „Тракия“ в Пловдив от резки климатични промени, е на път да изчезне. Установихме драстични нарушения от поетите ангажименти за концесията. Превишава се нормата на запрашаване на въздуха. От 2001 г., когато кариерата стартира дейността си, до сега рязко са се повишили белодробните заболявания сред жителите на този регион и най-вече сред децата – над 10 пъти. Те „копаят” в здравето на хората и най-вече в това на децата ни”, каза Георгиев.

По думите му в Белащица има напукани къщи заради взривовете от кариерата, а отпадъците от производствената дейност са навсякъде. Според Геогриев всички тези нарушения са достатъчно основание, за да бъде отнета концесията на „Холсим”.

От „Екогласност” ще изпратят нови сигнали до ДАНС, Прокуратура, НАП, Министерство на енергетиката и МОСВ. Те искат среща с екоминистъра Нено димов, на която ще поискат оставките на трима директори на регионални инспекции – в Пловдив, Монтана и Бургас. Според Георгиев директорът на регионалната инспекция по околна среда в Пловдив прикрива нарушенията на „Холсим”.

Той даде пример как инспекцията издава предписание по сигнал за огромни облаци с прах към „Холсим”, без крайни срокове, което пада при обжалване в съда и няма да последва санкция. Георгиев изрази задоволство от реакцията на енергиния министър Теменужка Петкова, която е наложила санкция от 50 хил. лв. на „Холсим”, но смята, че Министерство на околната среда и водите е пасивно по казуса.

„Само в една абсурдна държава може да кръстиш връх на велик свой владетел – Калоян, а после да позволиш той да бъде сринат със земята”, възмущава се Павел Гимишев.

„Населението на нашите села категорично е заявило пред местната власт и националните органи, че иска спиране на работата на тези кариери, защото застрашават пряко живота на нашите деца и на нас самите“ , обясни Павел Гимишев. Кариерата над Белащица по думите му не разполага с водоизточник, за да се оросява въпросният терен от замърсяването. Наложени са актове в размер на 2000 лева, което според Гемишев е нелогично.

От „Екогласност” готвят нов протест през септември, като са готови да го пренесат под прозореца на премиера Борисов и дори до Брюксел, ако се наложи.

 

Още по темата

ВИДЕО Белащица пак побеля от кариерите, кратерът зейна 80 м надълбоко в планината

Заради пропуск на РИОСВ падна глоба на „Холсим“ за праха от кариерата над Белащица

 

 

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...