Западнонилска треска, пренасяна от обикновените комари, е голямата опасност за хората у нас през този летен сезон. Това е мнението на проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния институт по заразни и паразитни болести, който коментира нарастващото бедствие.
Мутирали комари носят страшна зараза По думите му през последните два месеца се наблюдава завишаване в броя на вирусните възпаления на централната нервна система. В същото време хората не трябва да се притесняват от тигровия комар, който макар и разпространен в южните черноморски курорти и в крайдунавските общини, не пренася тропически вирусни инфекции.
За вируса на западнонилската треска, пренасян от обикновените комари, предупреждават от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. Предпазването от него означава избягване на места с комари, както и лични предпазни средства като репеленти и комарници.
„Вирусът може да причини мозъчно възпаление и е особено опасен за възрастните хора, при които в над 10% от случаите това завършва със смърт“, обясни проф. Тодор Кантарджиев, цитиран от Дарик.
„Искам да напомня, че миналата година имахме 15 болни, но двама умряха. Много по-малко от Сърбия – 45 починали, 35 починали в Румъния, 50 случая на починали в Гърция от западнонилска треска. Това, което ме плаши, че в последните два месеца по данни на Националния център, имаме около 40% увеличаване на възпаляванията на централната нервна система. Пръскането срещу комари в крайдунавските общини, предприето в средата на този месец, би имало много по-голям ефект, ако се комбинира с обработване на заблатените райони през пролетта“, посочи Кантарджиев. “
Мерките започват още в края на март месец – преди разлистването на дърветата, тогава са най-ефективните мерки за намаляването количеството на комарите. Ако всичко това се комбинира с унищожаването на комарите във водоемите, тогава резултатите ще са много по-големи“, допълни той.
Проф. Кантарджиев обясни още, че внесеният преди няколко години у нас тигров комар не пренася тропически вирусни инфекции. Към момента този вид комар е наличен в повечето градове по южното Черноморие и в крайдунавските региони. Такъв обаче няма в София и в областните градове с по-голяма надморска височина.
„За разлика от нашенските комари, тигровият комар е по-дребен, хапят по краката, защото летят ниско. В момента тигровите комари не разпространяват никои от тропическите болести, които фактически ги правят опасни“, заключи специалистът.