Новини от Пловдив » Образование » Голям форум в Пловдив: Българските училища в чужбина обсъждат съхранението на езика и родовата памет
Образование Пловдив

Голям форум в Пловдив: Българските училища в чужбина обсъждат съхранението на езика и родовата памет

Пловдивски университет "Паисий Хилендарски"
Пловдивски университет "Паисий Хилендарски"

Официални гости на събитието са Вицепрезидентът Илияна Йотова, образователният министър Красимир Вълчев, зам.-министърът Деница Сачева и футболистът Димитър Бербатов

Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ), в съорганизаторство с Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” и Министерството на образованието и науката организира в Пловдив на 27 и 28 юли своята годишна конференция под надслов „Съхранението на българския език и родовата памет по света – път към Родината“.

Официални гости на Конференцията ще бъдат вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, зам.-министърът на образованието и науката Деница Сачева и Димитър Бербатов – основател на Фондация „Димитър Бербатов”, която осъществява проекта „Успелите деца на България”.

За 12-и път АБУЧ провежда своята Годишна отчетна конференция в България, за да отрази постигнатото и набележи новите си приоритети за бъдещето, които асоциацията ще осъществява заедно с държавните институции, за да е успешно обучението по България зад граница.

В годините 2011-2017 конференциите на АБУЧ са провеждани в тясно сътрудничество и подкрепата на СУ „Св. Климент Охридски”. Миналата и тази година официален партньор на АБУЧ, освен Министерството на образованието и науката, е ПУ „Паисий Хилендарски”, който осигурява гостоприемно домакинство за провеждането на събитието в гр. Пловдив – Европейската столица на културата – 2019.

Сътрудничеството с Пловдивския университет се оказва изключително полезно. От една страна, преподаватели от университета осъществяват обучения на учители от български училища в чужбина под формата на квалификационни курсовел Проведени са три курса в България и два в чужбина (в Белфаст и във Франкфурт). От друга страна, студенти от педагогическите специалности на ПУ „Паисий Хилендарски” провеждат своята тримесечна стажантска практика в български училища зад граница (Испания, Италия, Англия, Гърция и Австрия). От тази година се въведе и практика за пряко включване на учители от български училища в чужбина в обучението на студентите от Педагогическия факултет под формата на лекции и тренинги.

За конференцията „Съхранението на българския език и родовата памет по света – път към Родината“ ще пристигнат над 120 представители на българските училища в чужбина от цял свят. Заедно ще определим новите си задачи, ще научим новите моменти, които правителството предвижда за образованието по български език, история и география на България в училищата зад граница, споделиха от Асоциацията на българските училища в чужбина

Участниците в конференцията ще присъстват на обучителните семинари за преподавателите и ще се запознаят с новите учебни помагала, издадени специално за образователните звена зад граница. За първи път в авторските колективи на тези специализирани издания участват и преподаватели от училищата в чужбина, заложили своя опит и знания, за да се осигури по-добро качество на преподаване.

В годините, от създаването на АБУЧ през 2007 г. досега, успехите са налице и допринасят за съхранението на националното съзнание на децата на България на всички континенти. Сред тези успехи е въвеждането на програмата „Роден език и култура зад граница”, Постановление № 334 и Постановление № 90 на Министерски съвет, с които обучението по български език, история и география на България в чужбина стана част от образователната система на България.

Важен момент е и извоюването на нов статут за българския език в редица щати на САЩ (чрез програмата „Печат за двуезичност“), където се издава сертификат, удостоверяващ владеене на ниво по български език като чужд, което дава предимства за прием в колежи, университети и при наемане на работа. Успех е и подаването на Петицията на АБУЧ в Европарламента и нейното придвижване в Парламентарна зала за осигуряване на статут в семейството на т.нар. „малки езици”, сред които е и българският. Този статут дава предимства в страните-членки на ЕС при кандидатстване в колежи и университети така, както това е възможно за английския, френския, немския, испанския и др. всепризнати вече езици.

Дейността на АБУЧ включва провеждането на редица международни форуми и конференции по цял свят с цел да се ангажират не само институциите в страната, но и образователните институции на други държави, в които родните ни общности развиват с помощта на България образователна дейност по български език и култура. Такива форуми досега са проведени в Мадрид и Малага, Кралство Испания; в Чикаго, САЩ, във Виена, Австрия; в Лондон и Белфаст, Великобритания; в Париж, Франция; във Франкфурт, Германия; в Ларнака, Кипър. АБУЧ е участвала и в среща в Европейския парламент в Брюксел, Белгия, на тема, свързана с дейността на българските общности по света.

Голяма част от дейността на асоциацията се реализира с пряката помощ на Българската православна църква, с чието съдействие се осъществяват обучителни семинари в Рилския, Троянския, Бачковския манастири. Делегация на АБУЧ, водена от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, посети Светите места в Йерусалим.

Цялата дейност на Асоциацията на българските училища в чужбина е насочена към това неправителственият сектор да работи в единство и хармония, без партийни пристрастия, с държавните институции – като кабинета на Президента и Вицепрезидента, МОН, МВнР, ДАБЧ, БПЦ, Синдиката на българските учители, Омбудсмана на Република България, с другите неправителствени организации и сдружения, с български издателства и др., за да бъде България едно цяло – не само в географските си граници, а и с българите по света, създали „малки Българии” по всички континенти – българските училища в чужбина.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...