Африканската чума предизвика словесен сблъсък днес между лидера на БСП Корнелия Нинова и земеделския министър Десислава Танева.
Нинова обвини премиера Борисов, че вчера се е подиграл с тревогите на хората, след като правителството обеща 300 лева на двор.
По думите на Нинова Борисов е прехвърлил вината другиму, този път на румънските туристи, които „ядат и хвърлят“.
”Разделя и противопоставя българи срещу българи – едрите собственици на свинеферми срещу дребните стопани. Обещава, че хората ще бъдат обезщетени, а всъщност ще отпусне 300 лв. на двор само за дезинфекция, но не и за умъртвените прасета Шикалкави, че две години спирали чумата, но вече не може. Всъщност безотговорно проспаха две години.Големите свинекомплекси ще бъдат обезщетени с европейски и национални средства, но за 20000 работници в тях- нищо”, каза Нинова.
От БСП излязоха с пет мерки, които според тях са правилни в настоящата ситуация.
1. От излишъка в бюджета (около 3 млрд. според финансовия министър) се заделя сума за изкупуване на прасетата от държавата по пазарни цени.
2. Възстановяват се ветеринарните служби и райони на ветеринарните лекари, които ГЕРБ премахнаха.
3. Организира се отстрел на дивите прасета, който те спряха преди година.
4. Създават се екарисажи, за да се предотврати екологична катастрофа.
5. Сигнализира се прокуратурата за разследване срещу длъжностни лица, които с грешни действия или бездействия допринесоха за тази катастрофа.
”Българи, не се поддавайте на манипулации и разделение. Кризата засяга всеки от нас без оглед на партийни симпатии – от собственика на едно прасе, през големите свиневъди до всеки потребител. Социалната цена от бездействието на правителството ще е висока и се измерва в загуби за икономиката, ръст на цените и загуба на работни места. Борисов се интересува единствено за собственото си оцеляване. Ние всички трябва да се интересуваме от справедливост за хората, на които им се отнема зимнината, през спасяване на свиневъдството в България до понасяне на отговорност от виновните. В такива кризи трябва да бъдем единни, за да ги преодолеем по-бързо и да не ги допускаме повече”, каза още Нинова.
Реакцията на земеделския министър Десислава Танева не закъсня. „Не прави чест на Корнелия Нинова и БСП да се опитват да спечелят избиратели в този тежък момент. За да успеем да се справим, и да ограничим заболяването, е необходимо всички мерки да се изпълняват стриктно. Надявам се, че в тази ситуация всеки отговорен политик ще покаже държавническо поведение и няма да допусне политическите емоции да надделеят“, апелира Танева.
„Епизоотичната обстановка в страната е изключително сериозна. Над 23 държави на територията на три континента са засегнати от заболяването Африканска чума по свинете. В България правителството предприе всички възможни мерки за ограничаване на болестта, съгласно изискванията на компетентните европейски органи.“ Това написа в профила си във Фейсбук земеделския министър.
Отделили сме близо 4,5 млн. лева за доброволно почистване и дезинфекция на личните стопанства. Това е единствената възможна финансова подкрепа, защото тези стопанства са нерегистрирани. Всичко в посока обезщетяване на нерегламентирано отглеждане на свине, компрометира останалите мерки за борба с чумата и би поставило на риск и санкции държавата ни. 300 лв. ще получат стопанства без мерки за биосигурност, които доброволно са усвоили месото от нерегистрираните животни в 20-километровите санитарни зони около свинекомплексите. 300 лв. ще получат и стопани с унищожени прасета в 3-километровите зони около огнищата“, обясни още министърката.
По думите й мерки за контрол на дивите прасета също са взети, отстрелът не е спирал. „Има стимули за отстрел на дива свиня, а подборният лов е разрешен целогодишно. Не се разрешава лов само в районите на епизоотичните огнища. Многократно бе обяснено от експертите защо в този случай не е подходящо да се използват екарисажите. В момента има два работещи екарисажа, но при такава епизоотия загробването е най-прилагания метод и в други страни. Целта е недопускане на разнасяне на заразата, чрез пренасянето на контаминиран материал. Няма опасност от екологична катастрофа, те се заравят на площадки, съгласувани с всички институции“, завършва министър Танева.