Галина ГЕОРГИЕВА
50% от болничните в България за 2019 година са заради т.нар. бърнаут или прегаряне на работното място. 30% от текучеството на кадри в страната се дължи на това, което води до 140 млн.лв. загуби. Това обявиха в Пловдив президентът на КНСБ Пламен Димитров и Тодор Капитанов – национален секретар на КНСБ. По думите им 40% от работниците не знаят какви са очакванията към тях от страна на работодателите, а длъжностните характеристики се правят само за отчитане пред отделните институции.
КНСБ представи в Пловдив национална кампания „Арена Работеща България“, която има за цел да постави най-сериозните проблеми на хората на труда, които не са представени в синдикати. Според статистиката ¾ от работниците в страната ни нямат синдикати, които да ги представляват и няма кой да чуе исканията им и да защити правата им.
Пламен Димитров посочи, че една от причината българите да не членуват в синдикати, е защото е нарушено правото на сдружаване в повечето фирми. „ В Пловдив се поставиха традиционно въпросите за заплащането, както във фирмите, така и в системата на висшето образование, нощния труд, извънредния труд, условията на работа, работното време.“, коментира Пламен Димитров.
Според синдиката, темата за социалните мрежи и използването им в работното време не е регуллирана в България. 87 % от всички работещи българи имат профили във Фейсбук, а вече има работници, които са уволнени, след ползване на социалните мрежи.
„Във Франция , например, приеха закон за т.нар. Право да се изключиш от фейсбук след работно време. От 18,15 часа до 7 часа сутринта работодателят не може да те тормози. В България имаме редица примери за уволнени работници, злоупотребили, според работодателите, с корпоративния имидж. Уволняват заради коментари във Фейсбук или за това, че някой е обявил заплатата си в социалните мрежи. Много е важна границата – какво човек пише в личния си профил за работното място или за компанията, в която работи. Този проблем не е адресиран на национално ниво и трябва да се намери обществено приемлива рамка за използването на интернет на работното място. В Стара Загора в някои преприятия, например, събират телефони още на входа“, каза Пламен Димитров.
Тодор Капитанов – национален секретар на КНСБ, посочи, че в много от предприятията в Европа и САЩ има т.нар. Политики за поведение на работници и служители в социалните мрежи и са поставени границите на взаимоотношенията.
До края на годината в цялата страна КНСБ ще проведени срещи, на които ще се дискутират проблемите на хора, които не са членове на синдикатите. Европейският съюз финансира проекта „Парламент на работеща България“ за близо 84 000 лева, близо 50 хиляди ще бъдат отделени за организацията на 27-те форума в отделните области. Вчера от КНСБ са представили кампанията в Стара Загора, а Пловдив е вторият град, в който се представя.
ПловдивПрес припомня, че на 13 септември КНСБ представи в Пловдив новото мобилно приложение VOX КНСБ, с което всеки работник или клиент може да подаде сигнал за некоректни практики на работодатели и фирми. То е част от кампанията срещу сивата икономика. Тодор Капитанов обяви, че досега има подадени над 80 сигнали от цялата страна, като вече има решени казуси.
Каква идея още представиха синдикатите – четете след малко
Още новини по темата
Подавайте сигнали за некоректни работодатели на VOX КНСБ ВИДЕО