Това изправя Община Пловдив пред риска да й се наложи да задлъжнява още
Ваня ДРАГАНОВА
Новият заем с таван от 120 млн. лв., който Община Пловдив се готви да изтегли, няма да е панацея за липсата на пари, защото Европейската инвестиционна банка финансира само до 50% от стойността на всеки обекти. Останалите 50 на сто трябва да бъдат осигурени от собствени приходи, кандидатстване по европрограми или теглене на нови кредити. Това е записано в писмото на банката до зам.-кмета Илия Кирчев след проведените преговори на 9 декември. Писмото е приложено към предложението на кмета Здравко Димитров Общинския съвет да одобри „в бюджет 2020 да бъде включен лимит за поемане на дългосрочен общински дълг в размер до 120 млн. лв.“.
От условието на банката да покрива само половината пари, нужни за всеки нов обект, следва, че Община Пловдив или трябва рязко да увеличи собствените си приходи, т. е. да вдига данъци и такси, или драстично да задобрее в печеленето на европари, или да задлъжнява още. А проектите, изброени в предложението, са на обща стойност 441 296 964 лв., т. е. става дума за доста сериозна сума.
В писмото на банката се говори и за рамков заем, което в общината предпочитат да наричат кредитна линия, от 50 млн. евро, т.е. около 100 млн. лв. Останалите 20 милиона до посочения от администрацията таван от 120 млн. лв. са очевидно лихви, такси и прочие разходи за обслужването на кредита.