Президентите на Турция, Русия и Сърбия и премиерът на България – Реджеп Ердоган, Владимир Путин, Александър Вучич и Бойко Борисов откриха газопровода „Турски поток“. Четиримата лидери символично завъртяха червения пусков кран на газопровода.
Церемонията в конгресния център на брега на „Златния рог“ ръководи държавният глава на Турция. Това е исторически проект, каза в началото на церемонията Ердоган. И призова: „Нека не превръщаме Средиземно море в море на конфликти!“
Президентът на Турция пожела „На добър час!“ на новия газопровод. Но речта му в зала „Халич“ бе изцяло политическа. Ердоган разкритикува САЩ за напрежението в Близкия изток и подчерта, че Турция няма да допусне военни действия, допълни, че геостратегически проекти като „Турски поток“ са спирачка пред оръжията.
Руският президент Владимир Путин и турският президент Реджеп Тайип Ердоган определиха „Турски поток“ като исторически проект.
„Искам да благодаря за политическата воля на Турция, която предпочете националния интерес пред други варианти“, заяви руският президент.
Путин отбеляза, че сътрудничеството между Русия и Турция вече дава ползотворни резултати. Той определи „Турски поток“ като уникален проект. По думите му този газопровод ще даде положително влияние не само върху Турция, но и за ползвателите на природен газ в Европа.
Путин изтъкна, че „Турски поток“ е построен по иновативна технология. Той посочи, че по дъното на Черно море са се полагали по 6 км тръби на ден. Руският президент благодари на турския си колега, че е проявил политическа воля и е отстоявал турските интереси.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган определи „Турски поток“ като уникален проект от енергийна гледна точка за Турция, от който ще се възползва и целият регион. По думите му от газопровода ще се възползват над 53 млн. европейски потребители.
Той отчете, че руско-турското сътрудничество е на повече от 500 години, а сега „Турски поток“ ще бъде символ на новото време“. „Турция и Русия дават пример за сътрудничество“, изтъкна той.
Ердоган благодари още на Путин, че е нарекъл проекта „Турски поток“.
Проектът „Турски поток“ свързва директно Руската федерация с газотранспортната мрежа на Турция. Дължината на морския участък на „Турски поток“ е 930 км през Черно море – от Анапа в Русия до Къйъкьой в Турция. Максималната дълбочина на тръбите е до 2200 м във водите на Черно море.
Морският участък на този проект е най-голямата система, полагана на такава дълбочина – 2 200 м. Капацитетът на двете тръби, които ще достигнат до сухопътния участък, е 31,5 милиарда кубически метра природен газ на годишна база. От приемния терминал при Каякьой в Турция една от двете подземни тръби на сушата се свързва със съществуващата газопреносна система на Република Турция при Люлебургаз.
Другата тръба продължава през територията на Р. Турция до границата с Република България. Сухопътният участък на територията на Турция от терминала в Каякьой до границата с България е с дължина 142 км.
От 1 януари и България получава руски газ чрез „Турски поток“, а от 5 януари през новата компресорна станция „Странджа-2“ България транзитира газ от новия газопровод за Гърция и Македония, отбелязва официалната руска агенция ТАСС.
Преговорите между „Булгартрансгаз“ и „Газпром“ експорт за транзита на газа са завършили в последните дни на 2019 г. България ще получава от новия пункт за доставка на газ – „Странджа – 2“, 2,9 милиарда кубични метра газ годишно, допълва агенцията.
Сега предстои изграждането на газопровод за Сърбия, а оттам за Унгария и Италия.