Президентът Владимир Путин предложи ръководителят на Федералната данъчна служба Михаил Мишустин да поеме поста на министър-председател на Русия. „Президентът Владимир Путин проведе работна среща с Михаил Мишустин и му предложи да заеме поста министър-председател. След получаване на съгласието му, той внесе кандидатурата на Мишустин за поста министър-председател за разглеждане от Държавната дума“, се казва в съобщението на пресслужбата на Кремъл.
След срещата си с държавния глава, Мишустин е отишъл в парламента. Междувременно стана ясно, че председателя на парламента е свикал извънредно заседание на Съвета на Държавната дума, което се провежда в момента. В него участва ръководителите на всички фракции на Думата.
Михаил Мишустин е роден на 3 март 1966 година в Москва. През 2989 година завършва Московския държавен технологически университет СТАНКИН, а през 1992 година изкарва аспирантура.
Мишустин е доктор на икономическите науки. През август 1998 година е назначен за зам.-директор на Държавната данъчна служба на Русия. В периода 1999-2004 година е зам.-министър по данъците и таксите.
През март 2008 г. е избран за президент на UFG – една от най-големите компании в Русия, които работят в сферата на управление на активи и преки инвестиции. От 6 април 2010 година поема ръководството на Федералната данъчна служба. Автор е на много монографии. Награждаван е с ордени.
По-рано днес на среща с президента министър-председателят Дмитрий Медведев съобщи, че ръководеното от него правителство подава оставка.
Това стана минути след като президентът Владимир Путин предложи изменения в конституцията на страната.
Държавният глава обяви, че ще бъдат направени редица промени. Намаляват се правомощията на президента на Русия. Парламентът ще играе по-важна роля в управлението.
„Федералното събрание е готово да поеме по-голяма отговорност за формирането на правителството. Очаквани аплодисменти. Като чуете останалото, ще аплодирате още. Сега президентът само получава съгласието на Думата за назначението на министър-председателя. После сам назначава шефа на кабинета и всички министри. Предлагам промяна на това правило. Думата не просто да се съгласява, а да избира председателя“, коментира Путин.
Наблюдатели виждат в промените сигнали, че Владимир Путин възнамерява да остане на власт още дълго. През 2024-та изтича втория му пореден мандат като президент и той не може веднага да се кандидатира отново за този пост. Един от ходовете на Путин би могъл да бъде, да се разшири властта на премиера и той отново да заеме тази позиция, както в периода 2008- 2012г. Близкият съюзник на президента Дмитрий Медведев показа, че е част от плана.
Още новини по темата
Медведев хвърли оставка, Путин поиска промени в Конституцията