Сградата на Народното събрание е извън юрисдикцията на Министерството на вътрешните работи, съобщи главният секретар на МВР главен комисар Ивайло Иванов. Той коментира ситуацията около барикадиралите се в сградата на бившия Партиен дом представители на протестиращите медицински сестри, които вече почти цяло денонощие отказват да я напуснат.
„Народното събрание е сграда с особен режим, тя е обект от Националната сигурност. Обектът се охранява от Националната служба за охрана (НСО)“, обясни главен комисар Иванов и подчерта, че на този етап полицията може да следи единствено за спазването на реда отвън, а не да се намесва в случващото се вътре.
„За да влязат въоръжени полицаи в сградата на Народното събрание, има определени условия, които трябва да бъдат изпълнение. В момента ги няма“, подчерта той.
„За ситуацията бяхме запознати вчера след 18:00 часа. След като обсъдихме реалната ситуация с колегите преценихме, че няма заложническата криза, няма терористичен акт, няма отвличане или принуда, категорично нямаше данни за заплаха на живота, на който и да е или на сестрите, които са вътре. Въпреки всичко това, ние взехме всички мерки, които са от компетентността на МВР“, коментира още главният секретар на МВР.
Той увери, че министерството е взело всички мерки за опазване на обществения ред, които са от неговата компетентност и постоянно наблюдава ситуация.
„Имаше постоянно наблюдение, както през деня, така и през нощта. Сутринта, когато ситуацията ескалира и имаше някаква реална опасност някой да падне от прозореца или да скочи нарочно, беше изпратено платнище и надуваем дюшек от пожарната, за да няма наранявания“, каза още той.
Той отказа да коментира действията на НСО в конкретната ситуация. „От първия момент съм се свързал с колегите, които имат отношение. Не сме подценили ситуацията. Смятам, че сме взели всички мерки, които са от компетенцията на МВР“, категоричен бе Иванов.
Още новини по темата
Президентът Радев за барикадата на медсестрите: Не е проблем на НСО, а на здравеопазването
Лекарският съюз: Борисов да не се поддава на шантаж и натиск от 5 медицински сестри
Шефът на НСО: Насилие над медицински сестри не е имало, МВР ни оставиха сами
Министър Сачева: Зад медицинските сестри са политици, всяка седмица имат нови искания
Пет медицински сестри се барикадираха в парламента