Новини от Пловдив » Важно » Вестник „Марица“ стреля в гърба на лекарите
COVID-19 Важно Медии Мнения Общество

Вестник „Марица“ стреля в гърба на лекарите

Спас КУЗОВ

Спас КУЗОВ


Когато не можеш да помогнеш, по-добре не пречи. Тази народна поговорка не е измислена случайно и се отнася за тежки времена като сегашното, но има хора, които не осъзнават за какво иде реч.

Крещящ пример за това е анонимната статия във вестник „Марица“ – „СКАНДАЛНО! Медсестри в Пловдив: Чували с дупка ли ще ни пазят от заразата?“. В която се разказва как медици от Инфекциозна клиника ползват найлонови чували за предпазно облекло.

Същият текст преди това се появи във все по-пожълтяващия сайт marica.bg, чийто главен редактор бях допреди няколко години.

Големите букви в заглавието, издаващи професионална немощ, са най-малкият проблем в текста. Позоваването обаче на анонимни източници от социалните мрежи, които после „били изтрити“, е фрапираща липса на човешка етика. Няма да сложа клишето „журналистическа“, защото текстът е много далеч от журналистиката.

Отговорните медии се опитват в този тежък момент да водят прецизна и достоверна политика, а не да търсят трафик от евтини крещящи заглавия.

Казвам това, защото по стечение на обстоятелствата със семейството ми изживяхме тревогата от заразата COVID-19, и то сред първите. Синът ми, който се върна от Германия, беше лекуван в Инфекциозна клиника със всички симптоми на коронавирус. След 5 дни пробата му излезе отрицателна и си отдъхнахме.

Много добре знаем с какво са екипирани медиците там. Не са с найлонови чували. Прекланям се пред отношението – денонощно беше наблюдаван и приемаше медикаменти, докато му падна температурата, която беше близо до 40 градуса.

  • Неслучайно ние от ПловдивПрес повдигнахме въпроса защо се бавят пробите от Пловдив до Стара Загора – 5 дни. Защото капацитетът на лабораторията там е нисък, а обслужва цяла Южна България.
  • Неслучайно ние от ПловдивПрес повдигнахме темата защо няма лаборатория в Пловдив, която да изследва COVID-19. Още на следващия ден нещата се задействаха.
  • Неслучайно повдигнахме и въпроса кой да е шеф на щаба в Пловдив, като посочихме имена, способни да ръководят тази структура в извънредната ситуация. Не се гордеем, че се оказахме прави – проблемите в това отношение не закъсняха.

Това са важните теми, чието решение ще помогне в този момент. А не измислици в найлонови чували.

Ние в ПловдивПрес сме сред първите, които поставихме във всяка статия призив да сме отговорни за себе си и близките. Буди учудване, че ръководството на „Марица“, която претендира да е приемник на онази –  Христо-Дановата „Марица“, се плъзга леко и немощно по темата за заразата, а похватът издава само стремеж към повече кликове, но не и желание да се помогне на обществото и най-вече на медиците – тези, които са на първа линия, за да опазят нашия живот.

Пловдивският ежедневник, който навремето беше лидер сред регионалните медии и сочен за еталон на професионализъм, губи рязко височина и потъва в жълтото и кафявото, докато борави с десетина семпли клишета в заглавията от рода на „Виж кой“, „Шок! Еди-какво си“, „Смут в попфолка“, „Няма да повярвате с кой си легна еди-кой си“.

Това е чалга. Не е журналистика. Дето се казва, щом им е хубаво, нека си пишат така. Но когато в тежък момент удряш от засада българските медици, това не трябва да остане безнаказано. Това е стрелба в гръб, присъща на страхливци и анонимници. Впрочем от доста време авторите в тази медия, които могат да се запомнят с позиция, са по-малко от пръстите на ръката.

И онази реплика на генерал Мутафчийски за студентите, които няма да пътуват никъде, се роди тъкмо от нелеп въпрос на „Марица“.

ПловдивПрес публикува правото на отговор на УМБАЛ „Свети Георги“, защото истината е най-важна в този момент.

ПРАВО НА ОТГОВОР ОТ УМБАЛ „СВЕТИ ГЕОРГИ”:

Ръководството на УМБАЛ „Свети Георги” е изненадано, че медия като в. „Марица“ се опитва да атакува уважавани институци и личности, позовавайки се на непроверени публикации във Facebook, придружени от снимки с неясен и съмнителен произход, и с коментари, неподкрепени с факти. Това се случва в момент, в който служителите на най-голямата и първостепенна за региона болница, работят под изключително голямо напрежение и натоварване.

Поводът да потърсим правото си на отговор е публикация в печатното издание на вестник „Марица” от 31 март: „Гневни медсестри: чували с дупки ли ще ни пазят на фронтовата линия”, и в сайта на медията – www.marica.bg, от 30.03.2020 г. със заглавие: „СКАНДАЛНО! Медсестри в Пловдив: Чували с дупка ли ще ни пазят от заразата?“.

Като източник на журналистическата дописка е посочена Facebook публикация на „пловдивчанка“, впоследствие изтрита според медията, към която има снимка, показваща две жени, които върху облеклото си са добавили чували за биологични отпадъци.

Авторката на материала в социалната мрежа твърдяла, че лицата на снимката са медицински сестри от Клиника по инфекциозни болести. Тъй като в региона няма друга Инфекциозна клиника, освен клиниката в УМБАЛ „Свети Георги“, с материала се насажда мнението, че става въпрос за действителен случай със служителки на клиниката в университетската болница, които имат положителни проби за коронавирус.

Подобно „облекло” никога не е използвано в Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ „Свети Георги” – нито сега, нито в други периоди. Снимката не показва лица, но и без тях е видно, че и медицинското облекло (не жълтите чували за отпадъци) не принадлежи на нито един служител на клиниката. В клиниката се работи със защитно облекло и средства за безопасност, които отговарят на изискванията за работа в среда с наличие на COVID-19.

Фейсбук дава свобода на хората да публикуват и дори да фабрикуват новини. В този случай наблюдаваме типичния пример на фалшива новина. Учудващо за нас е, че днес, медия с по-дълга история дори от тази на 141-годишната УМБАЛ „Свети Георги”, се е доверила на съмнителен източник и дори не е направила официално запитване до болницата, за да спести на читателите си стреса и притеснението.

Обикновените граждани няма как да проверят истинността на твърденията и у тях се натрапва мисълта, че мерките в борбата с коронавируса са меко казано недостатъчни. В тези тежки за всички времена не само държавните и общински институции трябва да носят отговорност за действията, но и т. нар. четвърта власт.

Не можем да останем безучастни и към незаслужените и непровокирани атаки срещу Областният управител на Пловдив г-жа Дани Каназирева, в които е замесена и УМБАЛ „Свети Георги“. Публикувани са въпроси от медицински форуми (без да се посочват форумите и личностите, които са задавали въпроси), базирани на твърдения, че повечето от заразените в Пловдив са медицинска лица. На пресконференцията в Областната администрация на 30 март, понеделник, бе ясно съобщено, че медицинските работници от УМБАЛ „Свети Георги” с положителни проби са 5 души, между които няма лекар. Става въпрос за една акушерка, две мед. сестри и две санитарки, с леки симптоми, като част от тях се лекуват в Инфекциозна клиника, а други – в домашна обстановка, под карантина.

Не отговоря на истината и твърдението, че старшата акушерка на Родилно отделение в Клиника по акушерство и гинекология е контактувала със стотици пациенти. Проверка на РЗИ е установила, че акушерката се е самоизолирала още на 17 март и към момента включително е под домашна карантина. Резултатът от пробата й е съобщен на 27 март, т.е. нейните контакти са били ограничени. Невярно е и твърдението, че тя се е заразила в клиниката. След обявяване на нейната проба като положителна са взети всички мерки за безопасност по предписанията на РЗИ, вкл. са изследвани и всички нейни контактни лица. А от 27 до 29 март са изписвани родилки и новородени, но не защото са били в контакт със старшата акушерка, а за да се спазят здравните изисквания, в т.ч. за извършване на дезинфекция на Родилно отделение и родилна зала в Клиниката по акушерство и гинекология. Очаква се на 1 април отделението да отвори врати за прием на бъдещи майки.

 

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...