Автор: Aha-hyperbarics
Все още няма ваксина за предотвратяване на болестта COVID-19. Все пак проучванията водят към откриването на ваксина и резултатите до момента са обещаващи.
Написахме статия с цел да ви запознаем с най-важното до момента, касаещо коронавируса.
Първо е важно човек да разбере как вирусът се разпространява, за да може да се предпази. Вирусът предимно се разпростраанва от носът или устата на заразен човек, влизайки в очите, носа или устата на заразяващия се. Най-добрият начин човек да се предпази от болестта е да избягва кихащите и кашлящите и гъсто населените места възможно най-много. Важно е също така да не се паникьосва.
Позовавайки се на тази статия, изготвена и публикувана от ОксиМед, вирусът COVID-19 първо атакува дробовете.
- Както и при други коронавирус заболявания, включително SARSи MERS и обикновената настинка, COVID-19 е дихателно заболяване, така че първите афектирани биват дробовете.
- Първоначалните симптоми включват температура, кашлица и недостиг на въздух. Всички тези се появяват между 2 и 14 дни след контакт с вируса.
- Потенциалът на коронавируса варира от леки или дори никакви симптоми до фатално заболяване.
- Някои хора развиват минимални дихателни симптоми, други пневмония без опасност за живота, но при някои резултира в сериозни белодробни проблеми.
- Няма конкретни терапии или ваксини срещу коронавируса, затова докторите единствено дават лекарства и кислород на пациентите с цел да ги поддържат живи достатъчно дълго, за да може организмът да се пребори сам с вируса.
- При атакуването на дробовете от вируса става все по-трудно за пациентите да си набавят достатъчно кислород в кръвоностната си система за поддържането на бъбреците, черния дроб и сърцето, в следствие на което се развива остър респираторен дистрес синдром (ОРДС)
- ОРДС предизвиква щети по дробовете, което води до изтичане на флуиди от малките кръвоносни съдове в дробовете. Течността се задържа в малките кухини на дробовете (алвеолите), което затруднява предвижването на кислород от въздуха в кръвния поток и предизвиква хипоксия.
- Скорошно проучване на 138 души, хоспитализирани с COVID-19, показва, че затрудненията с дишането започват 5 дни след старта на симптомите, а ОРДС се развива още три дни след това.
- Лечението на ОРДС включва снабдяване с килород (хипербарна и нормобарна кислородна тепария) и механична вентилация с цел вкарване на повече кислород в кръвта.
Кислородна терапия
Кислородната терапия, включючваща нормобарна и хипербарна оксигенация, има за цел да нормализира нивото на кислород в кръвта. Кислородните терапии са ефективни в третирането на първоначалната инфекция, но също и на второстепенните фактори свързани с реакцията на имунната система срещу коронвируса.
Според Др. Пол Харш
„Насред пандемията си спомняме за приложението на хиперпарна кислородна терапия през предишната пендемия, разпространила се също и в САЩ – Испанският грип през 1918. Смъртта тогава предимно е причинена от пулмонална инфекция, придружена от хипоксия и отказ на белите дробове. Първото приложение на хипербарна терапия върху страдащ от испанския грип е също и първата въобще приложена в САЩ. През 1918 в кабинета на Др. Орвал Кънингам в Канзас пристига негов колега, водеш свой приятел, който е заразен с испанския грип. Пациентът е на прага на смъртта, вече посиняващ. Точно преди Кънингам да започне да прилага планираните си върху животни експерименти той е помолен да се погрижи за пациента. Само след час третиране със сгъстен въздух под 1.68 атмосфери пациентът показва подобрение. Съчетано с допълнителните хипербарни лечения през следващите три дни животът на пациента е спасен.
Днешната смъртност, предизвикана от коронавирус, се дължи на пулмонална инфекция, придружена от хипоксия и отказ на белите дробове. Макар и да има разлики между испанския грип и COVID-19, основната патология са дробовете, първият орган влизащ в контакт с хипербарната терапия след кожата. Способността на хипербарния въздух да прониква във възпалителните пулмонални секреции позволява на кислорода да достига кръвта, докато възпрепятства възпалителния процес. С правилно приложение хипербарната терапия може да има полезния ефект върху пациентите с коронавирус, подобен на на животоспасяващата и история с испанския грип“
Какво да правим по време на пандемията и как да останем в безопасност
Избягвайте неофициалните източници на информация. Следете указанията и сведенията на правителството, министерството на здравеопазването, Световната здравна организация. Подобно на други дихателни болести COVID-19 може да причини леки симптоми като течащ нос, болки в гърлото, кашлица и температура. При други може да предизвика и сериозни симптоми като пневмония и недостиг на въздух.
Грижете се за здравето си и защитете другите:
- Мийте си ръцете с вода и сапун поне 30 секунди особено ако сте излизали или сте имали контакт с хора
- Избягвайте контакт с хора, имащи остри респираторни инфекции
- Не си пипайте лицето
- Не вземайте антивирусни лекарства или антибиотици, ако не са предписани от доктор
- Почистете дома си с дезинфектанти на алкохолна или хлорна основа
- Носете маска само ако сте болни или помагате на болни