„Мерките, които правителството предлага, са приемливи за нас (ВМРО – б.а.). Извънредното положение няма да бъде продължено, за да може обществото да се адаптира“. Това заяви в ефира на Нова ТВ лидерът на ВМРО и вицепремиер Красимир Каракачанов.
По думите му на предстоящото обсъждане на законопроекта за отпадане на мерките в парламента ще се коментират две неща. Как ще се регламентират ситуациите, при които здравният министър може да налага мерките и това на практика не е ли продължение на извънредното положение?
Според Каракачанов най-засегнатият бранш от COVID-19 е туризмът. „Той дава 12% от БВП на страната и заради това мерките трябва да са насочени към него“, добави той.
„Ние предлагаме мерки, чрез които да бъде подпомогнат този бранш. Предложили сме мерки и за други сектори, с които да се подпомага икономиката и бизнесът. При този сезон, който се очертава, би следвало да помислим за запазването на този бизнес“, категоричен е Каракачанов и подчерта, че ВМРО предлага мерки, насочени към това.
„Държавата не може да бъде само касиер и да прибира доходи. Тя трябва в такива ситуации да подпомага, за да може тези пари да се върнат. Има анализи, че тези средства, които ще отидат за подпомагане, ще се върнат обратно в бюджета“, добави лидерът на ВМРО и посочи, че съседни на България държави обмислят подобни мерки. Каракачанов призова правителството да бъде проактивно, а не да чака решения от Европейската комисия.
Според вицепремиера е парадоксално държава, която е хранила Източна Европа през миналия век, да внася 80% от плодовете и зеленчуците. Той смята, че има начин вносът от ЕС да бъде временно ограничен, когато е сезонът на продукцията у нас. Идеята е да се стимулира родното производство.
Още по темата:
Извънредното положение пада на 13 май
Мерките на извънредното положение в сила и 2 мес. след отмяната му
Ананиев ще продължи да налага ограничения със заповеди