Advertisement
Новини от Пловдив » Общество » Йордан Василев от БСП с питане за пробива под гарата и Бетонния мост
Общество Пловдив Транспорт

Йордан Василев от БСП с питане за пробива под гарата и Бетонния мост

Йордан Василев от БСП
Йордан Василев от БСП

Община Пловдив е страничен наблюдател на случващото се, смята общинският съветник

Питане към кмета за пробива под Централна гара и съдбата на Бетонния мост внася общинският съветник от БСП Йордан Василев.  Той ще бъде прочетено на утершната сесия на Общинския съвет.

Следва съдържанието на питането:

„Уважаеми г-н Кмете,

В далечната 2007 г. Общински съвет Пловдив е взел решение за осъществяване на транспортна връзка между булевардите „Македония“ и „Васил Априлов“. Днес, тринадесет години по-късно, като че ли сме на финалната права по реализацията на този проект, след като  през месец ноември 2019 г. бе избран изпълнителят на поръчката, касаеща „Moдepнизaция на железен път, ĸoнтaĸтнa мрежа и системи за сигнализация и тeлeĸoмyниĸaции в гара Пловдив и изграждане на ĸoмyниĸaциoннo-тpaнcпopтeн пробив под ЖΠ гара Пловдив“, като обектът е част от проект „Развитие на жп възел Пловдив“, а по последна информация, излязла по медиите, е, че се планира пробивът под Централна гара да започне тази година и ще продължи поне до 2023 г.

Също от медийни публикации научаваме, че до 15 юли ще бъде внесен проектът за пробива, а Община Пловдив ще съдейства за съгласувателните процедури, както и че предстои събаряне на Бетонния мост, който е ключово транспортно съоръжение за жителите на р-н „Южен“, осигуряващо връзката им с града.

Въпреки големия обществен интерес и прякото въздействие на този проект върху нормалния начин на живот на пловдивчани, то общото мнение е, че към момента Община Пловдив е страничен наблюдател на случващото се. Неяснотите по цялостната му реализация стават все повече, а притесненията на гражданите за нецелесъобразността и негативния ефект върху качеството ни на живот – все по-основателни. Според идейния проект към договора за изпълнение на пробива е видно, че ще бъдат изградени поне три нови кръстовища, гарантиращи почти постоянното наличие на изчакващи автомобили в самия тунел. Към това трябва да прибавим и притесненията за евентуалното наводняване на тунела, каквито наблюдаваме в момента в пешеходния подлез до Централна гара при всеки по-обилен дъжд.

Във връзка с гореизложените факти, моето питане към Вас включва следните въпроси:

  1. Предвиждате ли провеждане на обществено обсъждане преди окончателното одобрение на проекта за пробива?
  2. Има ли изготвен анализ на трафика към момента, обхващащ движението по Бетонния мост, бул. „Христо Ботев“ в частта пред Централна гара, бул. „Васил Априлов“ в частта около колелото на Централна гара и това, как ще бъде засегнат след реализиране на проекта? Ако да, моля да ми бъде предоставен.
  3. Какви допълнителни разходи ще трябва да заплати Община Пловдив, в това число за преместване на ВиК мрежа, изграждане на пътни връзки, пътна сигнализация и отчуждаване на имоти за крайното реализиране на проекта и от къде предвиждате да бъдат набавени тези средства? Моля да ми бъде предоставена предварителна план-сметка.
  4. Каква част от пътната инфраструктура ще бъде засегната при строителните дейности от страна на Централна гара и в частта на р-н „Южен“? По какъв начин е предвидено да бъдат осъществени обходните маршрути за периода на реализацията на проекта?

Моля за писмен и устен отговор на моето питане, който да бъде оповестен на следващото заседание на Общински съвет – Пловдив.“

 

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...