Мария МОРУНОВА
Повишаване успеваемостта на процедурите при асистираната репродукция – това цели ново мобилно приложение. То е разработено от пловдивския ембриолог д-р Борислав Матеев, който работи в една от пловдивските инвитро клиники.
„След като се изтегли, приложението се инсталира на телефон или таблет и чрез него бъдещите майки или тези, които се подлагат на асистирана репродукция, могат да общуват със своя лекар“, разказа д-р Матеев.
Приложението предлага различни функции – има чат, има календар или онлайн график на наблюдаващия лекар. „Въобще има опции за комуникация между пациента и неговия лекар. Отделно приложението разполага със сензорни датчици, които ние предоставяме за ползване. С тях пациентите могат да се закачат физически за приложението и да се мерят кръвно налягане, насищане на кръвта с кислород, пулс, обща физическа активност, температура и т.н.“, разказа д-р Матеев.
Параметрите от тези сензори също се вкарват в приложението и могат да бъдат наблюдавани от конкретен лекар. В случай, когато става дума за процедури по асистирана репродукция, меренето на температурата е доста прецизно и важно за двойки, на които им предстоят инсеминации или процедури по инвитро. „С температурата може много точно да се изчисли кога е овулацията на една пациентка, което е много важно при зачеване“, обясни специалистът.
И не само. Приложението позволява мониториране на различни физиологични параметри на дадената жена преди да е направила инсеминация или след това, когато също трябва да е под наблюдение. Дава и автоматизирани съвети какъв хранителен режим да спазва пациентката, какви храни и течности да избягва в нейния специфичен статус, на какво да набляга. „Общо взето се персонализира и прецизира всяка една процедура по асистирана репродукция чрез това приложение“, добави още ембриологът.
В по-рискови ситуации се включват предупредителни аларми.
В момента се работи по функционалност за 3D визуализации на снимките на ембрионите (които се показват и изпращат на пациентите), която ще е активна от януари 2021 г.
Приложението може да се използва и от лични лекари, които да проследяват пациентите си. То е факт от началото на юни м.г., като е по идея на д-р Матеев, но техническата реализация е на доц. Митко Шопов от Техническия университет. Може да бъде изтеглено от сайта fhealthapp.com или от т.нар. магазини за приложения, като е напълно безплатно.