Галина ГЕОРГИЕВА
Компостираща инсталация за събрани зелени или биоразградими отпадъци стартира в Община „Марица“. Тя е разположена върху терен от 14 000 кв.м. в местността „Чарлъшки ливади“ в село Ясно поле.
Така ще се намали отпадъкът, който се депонира на сметищата в Цалапица и Шишманци , както и отчисленията за него. Кметът на „Марица“ Димитър Иванов увери, че за поредна година няма да се вдига такса смет, но предупреди жителите на 19-те села, че може да преразгледа намерението си, ако не са отговорни и продължават да хвърлят в контейнерите растителния отпадък.

Хората ще трябва да складират на специално определени площадки зеления отпадък в чували, които ще се извозват с камиони до инсталацията в Ясно поле.
Кметът на „Марица“ Димитър Иванов, зам.-кметът Петър Минков и Мадлена Секова представиха пред журналисти проекта. А по-късно Димитър Иванов отряза лента и откри новоизградената компостираща инсталация.
„Това е поредният значим успешен проект в община „Марица“. От 2015 година работим по него, доста труд положихме, за да стигнем до финала. На много места в Българиая се групират по две-три общини, за да реализират подобен проект, а ние имахме силата и възможността сами да се справим. Проектът е едно успешно пртньорство между местна и държавна власт. Лично аз съм защитавал всяко нещо, както и необходимата техника, която трябва да закупи общната, месторазположението на депото, където ще се складират и обработват растителните отпадъци. Целта на проекта е да запазим околната среда. В голяма част от съдовете за битов отпадък, особено през есента и пролетта, около 50-60% е растителен“, обясни Димитър Иванов. Той призова хората в населените места и най-вече кметовете да бъдат отговорни. Събирането на отпадъка ще се извършва по график във всички 19 населени места в общината.
На площадката в Ясно поле са обособени зони за складиране на зеления отпадък, за дробене, същинско компостиране, допълнително зреене. На специални места ще се складира готовият компост, има и резервоар за събаране на инфилтрат и дъждовни води. Предвиден е пункт с бариера, построена е административно-битова сграда, има паркинг, контролна везна за камионите със зелен отпадък, локално-пречиствателно съоръжение за отпадни води, трафопост и сепаратор за механични примеси. Технологията за компостиране е немска, системата се управлява чрез компютър.
Капацитет е 6200 т годишно, но има възможност да се увеличи. Съоръжението ще даде възможност да се намали с 4000 тона отпадъкът, който „Марица“ складира на депата, т.е. ще икономисваме 450 000 лв. на година“, обяви зам.-кметът Петър Минков.
Проектът е на стойност над 5, 2 млн. лева, от тях по ОП „Околна среда“ – 3 953 372 лв., националното финнансиране е 593 000 лв., а съфинансирането от община „Марица“ е 1 340 625 лв.
Кметът Димитър Иванов увери, че в момента се сформира екип, но най-трудно е да се намери технолог. „ Държа човек с опит да наблюдава технологичния процес“, уточни той.
„Компостът ще бъде използван за нуждите на общината – имаме паркове, в детските градини има зелени площи. Той може да се използва и от земеделските производители, както и от инвеститорите на територията на общината, каза още Димитър Иванов.
Той е категоричен, че няма опасност за жителите на Ясно поле, инсталацията е в южната част на селото, а според проучванията ветровете са северозападни.
„Почти няма да има мризма. Същите площадки се намират в центровете на някои европейски градове и не се притеснявам за населението“, каза Димитър Иванов. За нарушителите са предвидени глоби.
Закупени са две машини за раздробяване на дървесни отпадъци, машина за компост, два трактора, челни товарачи и автомобили./ ПловдивПрес