Галина ГЕОРГИЕВА
100 деца месечно ще се обучават в Занаятчийското училище в Старинен Пловдив. Часовете ще се провеждат веднъж седмично, групите ще са от 4 до 6 деца, а първите занаятия стартират на 6 март. Това обявиха на пресконференция заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов и председателят на УС на Занаятчийска камара Пловдив Тони Симидчиева.
Знанията и уменията бъдат преподавани от 20 майстори занаятчии, а училището се създава с мисия да запази и популяризира българските традиции и в него ще се обучават деца от пловдивските училища. Заниманията ще се провеждат в къщите в Старинен Пловдив – Улица на занаятите (ул. „Стръмна“ № 1, 1А, 3, 5), Бакалова къща (ул. „Д-р Ст. Чомаков” № 9), Галерия „Занаяти“ (ул. „Д-р Вълкович“ № 3).
Планирани са ежеседмични занимания в периода март – юни и септември – октомври.
През юли и август всеки турист, който посещава Къщата на занаятчиите, ще има възможността заедно с майстор да си изработи сувенир и да го вземе за спомен. През двата месеца пловдивчани също могат да посетят ателиетата и да си направят суверини.
„Община Пловдив през 2016 година инициира заедно с Регионалната занаятчийска камара създаването на Улица на занаятите на ул. „Стръмна“ в Стария град и създадохме условия майсторите да творят и работят. Подкрепихме Панаира на занаятите и проектът за Занаятчийското училище е естествено продължение на дългосрочната политика, която общината води за сахраняване на обичаите, занаятите и паметта“, каза зам.-кметът Пламен Панов.
Той обясни, че община Пловдив търси варианти Занаятчийското училище да продължи да съществува и следващата година. “ През Културния календар или през Програмата за развитие на туризма, а ако Министерство на културата отвори възможност за кандидатстване, отново ще подадем проекта за финнасиране. Обмисляме Занаятчийското училище да се присъедини към инициативата „Месец на децата в музеите в Пловдив“, коментира още зам.-кметът по култура.
Председателят на Регионалната занаятчийска камара Тони Симидчиева благодари на община Пловдив за реализирането на проекта, както и на Министерство на културата, които подпомагат майсторите по време на пандемията.
„Тази инициатива е не само в Пловдив, но и във Велико Търново, в Златоград, Добрич. Благодарение на община Пловдив Занаятчийската камара е давана за пример в цяла България, искаме да съхраним българския бит, култура и традиции и да ги предаваме на децата“, каза Симидчиева. Тя благодари и на Сдружението на общините , зам.-министърът на културата Амелия Гешева и социалният министър Деница Сачева.
„Вратата е отворена, първата стъпка е направена и е хубаво този проект да продължи“, коментира Тони Симидчиева.
Подробна информация родителите могат да получат на фейсбук страницата на Регионална занаятчийска камара, както и в училищата. Всеки родител трябва да подаде декларация, в която писмено да даде съгласие, че детето му ще участва в обучението.
Стана ясно още, че интересът към занаятите е изключително голям, групите вече са почти попълнени. Едно дете може да се обучава максимум в три занаята./ПловдивПрес