„Всичко е възможно. Няма смисъл предварително да натоварваме хората дали ще удължим тези 10 дни. Нека да видим тенденцията“, това каза в „Тази сутрин“ главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев в отговор на въпроса каква е вероятността да бъдат удължени новите противоепидемични мерки.
Що се отнася до това, какви цели си оставят здравните власти с новите мерки, Кунчев заяви, че се надява на „начало на понижението на пика или поне да има стациониране на новите случаи“. Той обаче не се ангажира с определени стойности като бройка на новозаразените, тъй като „тази инфекция показа, че няма праг“. „Локдаунът влиза в сила този понеделник, понеже бяхме критикувани, че създаваме много затруднения за бизнеса. Тези няколко дни дадоха възможност за планиране“, обясни главният държавен здравен инспектор.
„Някои болници са изключително натоварени. При 8660 настанени в болници и 690 в интензивни отделения, натоварването в болниците е много голямо. В някои райони на страната те са почти на предела на възможностите си. Има места с натоварване над 90 – 95%. Никой няма да оставим на улицата, но започват да се затрудняват лечебните заведения и затова трябва да затегнем мерките“, каза Кунчев. Според него хората с други заболявания не се неглижират, тъй като няма човек, който да се нуждае от спешна помощ и да не е бил приет. Все още се анализират причините за голямата смъртност в България на фона на други европейски страни. Според Кунчев за това допринасят много фактори като структурата на населението ни, което е много възрастно, както и големият брой хора с хронични заболявания.
Чакат се резултатите от геномното секвениране на коронавируса при заразените българи, прибрали се от почивка в Африка, за да се види дали става въпрос за южноафриканския, или нигерийския вариант на болестта. Засега обаче това, с което се бори България, е английският щам.
Още
Здравният министър: Изборите ще се проведат на 4 април, няма да има отлагане
Доц. Кунчев: Затварянето за 10 дни може да не е достатъчно, това е една от най-ожесточените вълни