- Пост COVID симптомите се проявяват за около 7-8 месеца до година
- Пациентите имат право на направление по Здравна каса за рехабилитация, то дава право на до 7 процедури
- Нека всеки преболедувал да не неглижира себе си и здравето си!
Д-р Димитрина Стоянова е специалист по пневмология и фтизиатрия. Завършва медицина в Медицинския университет в Пловдив. Член е на Българския лекарски съюз. Към момента е част от екипа на УМБАЛ „Пълмед“. Тя е сред специалистите, които от март т.г. провеждат пост COVID рехабилитация с преболедували инфекцията. Програмата се провежда в Спортния диспансер в Пловдив.
Интервю на Мария МОРУНОВА
-Д-р Стоянова, има ли интерес към пост COVID рехабилитацията?
-Да. Имайки предвид, че доскоро хората нямаха достатъчно информация и бяха много притеснени, защото виждаха как след преболедуване имат остатъчни симптоми и не се чувстват по този начин, по който преди да преболедуват. Все повече хора разбират за пост COVID синдрома, успокояват се и проумяват, че ще им трябва време да се възстановят. Периодът на възстановяване е доста дълъг. И така дихателната рехабилитация си намери мястото. Тя включва дихателни упражнения, които могат да се правят и вкъщи, но и апаратни методики, което става само в условията на рехабилитационен център.
-Какви симптоми трябва да прояви пациент, за да прибегне до рехабилитация?
-Пост COVID синдромът може да се прояви с различни симптоми. Доста често са от белодробен и сърдечно-съдов произход, като не са изключени и такива с неврологични оплаквания, безсъние, дори паник атаки и психози. Най-честите сърдечни и белодробни оплаквания са лесна умора, задух при физическа дейност, което допреди преболедуване пациентите не са имали, сърцебиене, нестабилно кръвно налягане, продължителни кашлици с отделяне на храчки, постоянна температура.
-Колко време протича рехабилитацията?
-Симптомите, от това което наблюдаваме, са около 7-8 месеца до година. През това време е много важно да се правят дихателни упражнения, защото белодробните усложнения или симптоми са най-чести след ковид – това са тромби в белия дроб, сраствания, така че дихателната рехабилитация може да спомогне такива неща да не се получават.
Продължителността на пост COVID програмата е индивидуална. Тя се стартира, когато пациентът е направил консултация с пулмолог и кардиолог, за да се изключи проблем, който трябва да се третира текущо. Започваме програмата, индивидуализира се от лекар рехабилитатор и физиотерапевт, след което се назначават определените процедури. Понякога се налагат и масажни техники, които спомагат за отхрачване.
През време на рехабилитацията периодично се преценява състоянието на пациента.
-Колко специалисти участвате в екипа, който провежда рехабилитацията?
-Рехабилитационният екип на Спортния диспансер са специалисти по рехабилитация и физиотерапия, изпълняващи рехабилитатори, пулмолог в мое лице и кардиолог. Там сме (пулмологът и кардиологът – б.а.), за да може да наблюдаваме пациентите по време на рехабилитационния процес. Ние трябва да изключим проблем, който налага лечение сега.
В края на програмата правим отново контролно изследване.
-Платена ли е рехабилитацията по Здравна каса или пациентите сами поемат процедурите?
-Да, пациентите имат право на направление по Здравна каса за рехабилитация. Това е традиционното направление за рехабилитация. То дава право на до 7 процедури, които са комплекси.
Тези 7 процедури са крайно недостатъчни. След като те минат и пациентът има нужда от още процедури, те се заплащат или трябва да бъде издадено ново направление, но от друг специалист.
Така или иначе тези 7 процедури са недостатъчни, затова често те се използват за посещенията в рехабилитационен център, а вкъщи могат да правят упражнения, които трябва да са поне около 2-3 месеца.
-Колко хора са минали през програмата?
-Не мога да се ангажирам с точни цифри, но поне 200-300 души.
-Как става записването?
-Отиват на регистратурата в Спортния диспансер или се обаждат по телефона, записват си час за консултация и може да започне рехабилитацията.
Искам да призова всеки преболедувал да не неглижира себе си и здравето си!/ПловдивПрес