През март 2021 г. американската разузнавателна общност публикува изчерпателен доклад „Глобални тенденции 2040: противоречив свят“.
Той анализира основните демографски, политически и стратегически тенденции, които вероятно ще оформят света през следващите две десетилетия.
Докладът ще се използва широко от администрацията на Байдън при подготовката на новата стратегия за национална сигурност на САЩ и националната стратегия за отбрана, както и в новите военни доктрини.
Документът Global Trends отразява основните тенденции в американското стратегическо мислене, като нарастващ синоцентризъм и традиционния ангажимент на САЩ за трансатлантически отношения.
Докладът е заключение на четиригодишен цикличен процес и се използва от Американската администрация за анализи и стратегическо планиране.
Последното, седмо издание на Global Trends се подготвя от Националния съвет за разузнаване (съставен от анализатори от 16 разузнавателни агенции).
Докладът е уникален проект, като се има предвид колко американски разузнавателни звена са включени и обхватът на консултациите с неправителствения сектор и избраните съюзници.
Това също е в съответствие с работата, предприета от Белия дом по стратегията за национална сигурност, и трябва да предоставя аналитична помощ при формулирането на нова административна външна политика, както е посочено във Временните стратегически насоки за национална сигурност (INSSG).
Първата част на доклада е анализ на основните двигатели на демографията, природната среда, икономиката и технологиите от дългосрочен характер, които могат да оформят международния ред до 2040 г.
Повечето национални държави може да не са в състояние да поддържат задоволителен достъп до образование, здравеопазване и социална помощ за своите граждани.
От сега до 2040 г. миграционният натиск на Африка върху Европа ще продължи.
Изменението на климата също ще продължи, умножавайки социалните проблеми и нестабилността сред много страни.
Очаква се икономиката да продължи да расте в публичния дълг, нестабилните финансови пазари и услуги и да укрепва глобалните корпорации.
Новите технологии обикновено ще доведат до положителни промени в живота на хората, но те също ще бъдат области за засилено съперничество на великите сили.
Много държави също ще станат по-склонни да предприемат по-рискови стъпки в своите външни политики и политики за сигурност.
Докладът посочва три нива на динамика, които се променят в международния ред.
На обществено ниво ще има остри разделения, основани на индивидуална и групова идентичност, което ще доведе до засилен идеологически или религиозен радикализъм.
Негативните аспекти на демографските тенденции, изменението на климата и икономическата нестабилност ще задълбочат вътрешното напрежение на държавно ниво, с нарастващи разлики между очакванията на гражданите и реалните възможности на техните правителства.
Това може да доведе до вътрешно напрежение и промени в режима, дори в сегашните стабилни държави.
В международен план никоя голяма сила няма да бъде в господстващо положение.
Основните съперници ще продължат да бъдат САЩ и Китай, които до 2040 г. ще се опитат да изградят коалиция от държави, които споделят своите норми, правила и институции.
Докладът представя пет сценария за развитието на международния ред до 2040 г.
Той подчертава, че това са само примери за комбинации, базирани на посочените тенденции и промени, а не прогнози с предполагаема вероятност или оценка на риска за САЩ.
Първият представен сценарий е „Ренесансът на демокрацията“, воден от САЩ и техните съюзници.
Този сценарий може да доведе до разширяване на броя на демокрациите и повишаване на качеството на човешкия живот в световен мащаб, но без дълбоки промени в Китай и Русия.
Вторият е „Светът в света“, белязан от отслабващите икономики на ОИСР, хаотична глобална система и слаби международни организации.
Въпреки нарастващото влияние Китай не би искал да работи в тясно сътрудничество за решаване на глобални проблеми.
Третият сценарий, „Конкурентно съжителство“, предполага, че както САЩ, така и Китай ще се ръководят предимно от икономически интереси, с известно ограничено сътрудничество по определени глобални проблеми.
Четвъртият, „Отделни силози“, създава отделни политико-икономически блокове около САЩ, ЕС, Китай, Русия и някои регионални сили.
Всеки от тях ще има различен потенциал и поради тяхното съперничество международната търговия може да се усложни и положението на необвързаните страни да се влоши.
Петият сценарий, „Трагедия и мобилизация“, предвижда много тясно глобално сътрудничество между страните в управлението на климатичните промени.
Заключенията от доклада за глобалните тенденции за 2040 г. ще бъдат използвани в оценките на заплахите от Белия дом и Пентагона в следващите издания на стратегическите документи, включително Стратегията за национална сигурност, което се очаква по-късно тази година.
Тези за същността на дългосрочното съперничество между САЩ и Китай или мегатрендовете ще бъдат въведени в предположенията в новите американски военни доктрини и оперативни концепции.