Новини Пловдив » Тенис » Джокович грабна Уимбълдън, вече е с 20 титли от Големия шлем
Спорт Спорт Важно Тенис

Джокович грабна Уимбълдън, вече е с 20 титли от Големия шлем

Новак Джокович

Новак Джокович – Матео Беретини 6-7(4), 6-4, 6-4, 6-3

Новак Джокович е шампион на Уимбълдън за трети пореден път. Сърбинът записа победа в четири сета над световния №9 Матео Беретини на финала на тазгодишното издание на шампионата и спечели своята шеста титла в турнира. Днешният трофей бе 20-и за Джокера от Големия шлем, като по този начин той изравни рекорда на Роджър Федерер и Рафаел Надал, предава ТенисКафе.

С днешния успех Джокович отново записа името си със златни букви в историята на Шампионата, превръщайки се в едва четвъртия играч от началото на Откритата ера след Бьорн Борг, Пийт Сампрас и Роджър Федерер, който успява да спечели три поредни титли в надпреварата. Освен това сърбинът изпревари Борг по брой трофеи на „Свещената трева“ и вече е третият най-успешен играч в турнира от началото на Оупън ерата, като пред него са единствено Федерер (8) и Сампрас (7).

Беретини записа 16 аса срещу 5 за Джокович, като това му помогна да спечели повече точки на сервис (93-84). Италианецът пласира повече уинъри (57-31), но броят не непредизвиканите му грешки също беше много по-висок (48-21). В същото време Джокович имаше сериозно предимство по отношение на спечелените на ретур точки (61-38) и реализира шест от 15-те си точки за пробив (40%), докато неговият опонент оползотвори два от своите седем брейкпойнта (29%).

Джокович бе неочаквано колеблив в първия гейм и допусна последователно непредизвикана и двойна грешка, което помогна на Беретини да стигне до брейкпойнт. Световният №1 обаче избегна опасността, след което обърна резултата и спечели подаването си. Впоследствие обаче сервисът на италианеца затрудни сериозно Джокера и седмият в схемата възстанови равенството.

В следващия сервис гейм на сърбина Беретини отново бе близо до пробив, като поведе с 30-0 след като Джокович допусна третата си двойна грешка от началото на мача. Световният №9 сгреши при наглед лесно воле на мрежата, като това се оказа импулсът, от който неговият опонент се нуждаеше. Първият сервис на Джокера отново заработи и той си върна водачеството при 2-1.

Лидерът в ранглистата продължи да играе много хладнокръвно и съсредоточено, докато грешките на Беретини ставаха все по-чести. Италианецът опитваше да затруднява опонента си с мощния си форхенд, но Джокович се представи чудесно в защита. Сърбинът реализира първия пробив в мача, след което затвърди брейка с гейм на нула, увеличавайки преднината си на 4-1.

Беретини намали резултата, но Джокович възстанови разликата от три гейма при 5-2, правейки сериозна крачка към спечелването на сета. В маратонския осми гейм италианецът спаси сетбол и редуцира пасива си, а в деветия стигна до брейкпойнт, който обаче бе отразен от Джокович след много прецизен уинър по правата. Веднага след това обаче сърбинът допусна непредизвикана грешка, а при последвалото разиграване Беретини успя да отиграе по чудесен начин пласираната от Джокера къса топка и намери пролука в защитата му, осъществявайки пробив за 5-4.

Беретини отново започна да сервира много уверено и успя да изравни резултата в сета, като спечели следващото си подаване на 15. Джокович обаче повиши значително качеството на първия си сервис и отново се доближи на гейм от спечелването на сета, след като направи опонента си безпомощен с няколко много добре изградени атаки. При следващото подаване на италианеца отново станахме свидетели на няколко дълги разигравания, но този път Беретини бе този, който демонстрира повече хладнокръвие, и доведе сета до тайбрек.

Той започна вихрено за италианеца, който поведе с 3-0. Впоследствие обаче Джокович започна да намира противодействие за играта на Беретини и успя да възстанови равенството. Това не разколеба световния №9, който осъществи нов мини брейк и направи резултата 5-3 в своя полза, преди неговият опонент да прекъсне серията му. Римлянинът обаче възстанови разликата от две точки при 6-4, а в последвалото разиграване, състояло се точно 35 минути след като Джокович имаше сетпойнт, седмият в схемата пласира неспасяем ас, с който надделя със 7-6(4) в първата част.