Оглавявана от Ахмед Доган фондация е новият собственик на един от емблематичните ресторанти в Стария град на Пловдив. Става въпрос за „Пълдин“, който е разположен в историческа сграда, паметник на османската архитектура.
През април 2021 г. фондация „Хермес“, оглавявана от почетния председател на ДПС Ахмед Доган, купува ресторанта от доскорошния шеф на БСП в Пловдив Георги Гергов, пише „Капитал“.
Сделката се осъществява през специално създадена за целта компания „РУМИ-1207“. Тя е основана на 2 април като дъщерно дружество на компанията на Гергов „Стария Пловдив“, която внася целия капитал от 827 хил. лв. Седалището на новото дружество обаче е в централата на ДПС в София – бул. „Александър Стамболийски“ 45А. А за членове на съвета на директорите са избрани Биршен Ибрямова, Ренгинар Муталиб и Нина Петрова-Кашкина.
Биршен Ибрямова дълги години работи като секретарка на Доган. Женена е за депутата от движението Джейхан Ибрямов и понастоящем е в управата на фондация „Хермес“, а също е и председател на партийната фондация „Либерална интеграция“. Ренгинар Муталиб е финансист на ДПС, който се подписва като съставител на отчетите му, както и на тези на фондациите. А Нина Петрова-Кашкина е изпълнителен директор на „Делта епсилон“ – компанията, собственик на Боянския сарай на Доган.
Скоро след регистрирането на дружеството на 13 април друга компания на Гергов, „ИАГ инвест“, прехвърля на „РУМИ-1207“ ресторанта. Материалният интерес при вписването на сделката е близо 780 хил. лв. А на 28 април акциите на новата компания заедно с имота са джиросани от Гергов на новия собственик – фондация „Хермес“. В нейното управление освен Доган и Ибрямова е и дългогодишният депутат от ДПС Камен Костадинов. От документите в Търговския регистър не се вижда цената на сделката и дали тя съвпада с тази от прехвърлянето две седмици по-рано.
Ресторантският комплекс „Пълдин“ е съставен от три постройки, разположени на терен от 1.4 дка на ул. „Княз Церетелев“ 3.
В миналото сградата, известна като Мевлеви хане, е била дервишки манастир, за който най-ранни данни има от XVI в. Включвал е молитвен дом-джамия, зала за ритуални танци на танцуващите или въртящите се мевлевии и жилищни сгради за дервишите. Счита, че преди това през Средновековието там е имало християнски манастир.
В края на XIX в. след Освобождението обектът бил изоставен. Джамията се срутила при земетресението през 1928 г. и от някогашния комплекс е оцеляла само голямата зала за ритуални танци. Запазена е и богата вътрешна декорация от дърворезби и стенописи с влияние от българския възрожденски стил. Под сградата пък минава част от някогашната стена на акропола, открита при археологически проучвания през 70-те години на XIX в. Находките могат да се видят в подземна зала, създадена за целта, намираща се под двора на комплекса.
Тогава и комплексът е реставриран и преустроен в ресторант, който отваря през 1974 г. под името „Пълдин“. Гергов го придобива през 1999 г., когато за 3.1 млн. долара са продадени 80% от държавното дружество „Стария Пловдив“. Ресторантът е временно затворен и след реновация през 2001 г. отново е открит.
„Възнамеряваме обектът да се използва за културни събития и може би като ресторант. Предвиждаме да бъдат направени инвестиции за реновация“, коментира Биршен Ибрямова от фондацията собственик „Хермес“.