„И двата подхода за пенсиите са грешни. Правилният подход, който обаче не си дава сметка за предстоящите избори, но честен подход е да се отложи вземането на решение за пенсиите и то да бъде взето от формиралото се след следващите избори мнозинство. Даването на на калпак по еднакво деградира стимула за труд въобще“. Това коментира в предаването „Здравей, България” бившият финансов министър Милен Велчев.
Той коментира и актуализацията на държавния бюджет.
„Бюджетът е еманация на политиките на едно мнозинство, каквото в момента не съществува. В момента имаме служебно правителство, което се надяваме да бъде заместено от редовно правителство. И е прав министърът на финансите, че отговорност трябва да носят народните представители. Но очевидно те не желаят да носят отговорност за това, което наричат празен чек. За това има лек-подробно разписване в текстовете на актуализирания бюджет как да се разходват сумите”, каза Велчев.
„Тази година излизаме бързо от кризата. Очакваните параметри на БВП показват, че той ще расте с високи темпове. Обяснимо от гледна точка на големия спад миналата година. Това означава по.малко напрежение върху държавните финанси. Означава обаче и необходимост от противодействие от страна на бюджета на този бърз растеж. Ако се правим, че сме в криза и генерираме голям дефицит, за да се борим с кризата, а това става в условията на бърз икономически ефект, ще има ускорена инфлация, проблеми пред влизането своевременно в Еврозоната и потенциални проблеми с увеличен държавен дълг”, каза още бившият финансов министър.
Още
Актуализираха бюджета на ДОО, увеличават 2,8 млн. пенсии
Продължават дебатите по актуализацията на бюджета