Krassi
Новини от Пловдив » Важно » Фермери от Калековец: Реколтата загнива след градушката, следващите месеци ще са убийствени
Важно Марица Регион

Фермери от Калековец: Реколтата загнива след градушката, следващите месеци ще са убийствени

Данчо Борилов, кадър: БНТ

Земеделски производители от Калековец, чиято реколта беше унищожена от силната градушка в събота, са категорични, че следващите месеци ще са убийствени за тях. Три дни след природното бедствие, което връхлетя Пловдивско и 15 села пострадаха, ситуацията в землището на Калековец е страшна – продукцията започва вече да загнива, полето мирише на вкиснато.

Един от пострадалите е фермерът Данчо Борилов, който отглежда тиквички, чушки, зеле и друга земеделска продукция на 120 дка площ. Той обясни, че на 100% реколката му е унищожена. „Имам договори с търговски вериги и не знам как ще продължим“, призна земеделският производител пред БНТ.

Той е бил вчера на среща с министъра на земеделието проф. Христо Бозуков, който дойде да разговаря с пострадали след природното бедствие фермери. Те настояват да получат обезщетение от държавата на 100%, но министърът увери, че до възможностите са до 80%. “ И 80% не е малко, но да не са 20%. Преди да започнем да берем разходите на декар са около 800 лв.“, сподели той.

Други земеделски производители признаха, че нямат застраховка на продукцията си, защото застрахователите не изплащат пълните суми и няма гаранция, че ще получат обезщетения. „Една наша колежка, която отглежда ябълки, преди години беше платила 1000 лв. застраховка и след подобно бедствие, й дадоха същата сума“, каза Борилов. Той има около 50 работници и призна, че вероятно ще си търсят прехраната в чужбина.

Друг фермер сподели, че следващите месеци ще са оцеляване на ръба. „След 10 дни ще мирише на сметище тук, ще трябва отново да даваме разходи, за да изчистим всичко това. Който досега не е имал кредити, от догодина няма да има земеделец без заеми“, заяви той.

Служебният министър на земеделието проф. Христо Бозуков увери, че са предприети действия за оглеждане на щетите и изплащане на обезщетения на пострадалите земеделци от градушката в Пловдивско.

Проф. Бозуков обясни, че Министерството на земеделието може да използва всички допустими механизми, разрешени от европейското законодателство.

Една от мерките е помощ за компенсиране на щетите в резултат на неблагоприятни климатични условия. За случая са формирани групи от специалисти от общинските земеделски служби, за да може за започне обследване и регистрация на щетите – при 100% нанесени щети се полагат до 80% от извършените разходи.

Проф. Бозуков уточни, че при по-малко от 100% нанесени щети не се изплащат компенсации, а се дава протокол, а ако земеделците имат сключени застраховки, щети ще им бъдат изплатени от съответните застрахователни дружества.

„Искам обаче да подчертая, че за да могат да бъдат огледани и констатирани тези щети и да бъдат изплатени от разплащателната агенция, самите земеделски производители трябва да предоставят документи за форсмажорни обстоятелства, които се доказват именно с такива протоколи. Затова апелирам колкото се може по-бързо да се обърнат към общинските земеделски служби и да поискат такава проверка на площите“, обясни проф. Бозуков.

Сред другите мерки са помощ за съфинансиране на застрахователни приеми. По думите на министъра голяма част от земеделските производители проявяват недоверие към застрахователните агенции, затова и не застраховат продукцията си. Това създава усложнения при изплащането на обезщетения. С решение на УС на фонд „Земеделие“ са заделени 5 милиона лева за съфинансиране, като част от застраховката се поема от държавата.

„Към момента са изплатени около 32 млн. от този фонд на 510 земеделски производители. Има капацитет повече от 3 млн. за тези дейности“, заяви проф. Бозуков.

Още не може да се определи размерът на щетите, нанесени от градушката. Според министъра най-сериозният фонд може да се използва по мярката „де минимис“. Тя дава възможност да се изплатят до 25 000 евро на производител. Средствата обаче са изчерпани, а тепърва се очаква да се нотифицират нови такива и да бъде дадено разрешение от ЕС те да бъдат използвани.

„Възможностите ни са силно ограничени. Както казах, заварихме и по програмата ковид и „де минимис“ средствата изчерпани, има някакви резерви в държавен фонд „Земеделие“, но в края на краищата пари ще се опитаме и смятам, че ще намерим за компенсиране на щетите“, каза министърът на земеделието.

Той увери, че е имало разговори с депутати относно това да има предвидени средства за земеделие във второто четене на актуализацията на бюджета./ПловдивПрес

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...