Училищни директори обвиниха здравния министър Стойчо Кацаров, че е избрал сложни тестове за децата. Според председателя на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България Диян Стаматов, който е също така е директор на столичното 119-о училище, тестовете са подходящи за 16-17-годишни ученици, а не а 7-10-годишните.
„Това означава вътрешна неувереност и неподготвеност на директорите да организират този процес. Ние очаквахме това да бъдат близалки и децата от 1-4 клас да ги ползват игрово“, каза Стаматов.
Като второ затруднение той посочи, че резултатът от теста става в рамките на 10-20 минути. От друга страна, внимателното поставяне на частите на теста отнема време и това го обезсмисля.
След самото извършване на теста трябва да се проветри и дезинфекцира стаята. „Ако допуснем, че има само едно положително дете от клас, това означава, че цял клас трябва да чака родителите да вземат децата“, смята Стаматов.
“ Всичко това подсказва, че е добре замислено, но не е добре подредено нито за възрастта, нито за образователните институции. За мен това е упрек към здравния министър, който не се е съобразил с възможностите на децата от 1 до 4 клас. Той трябва да се вслушва в експертите. Тази изненада ще доведе до притеснение у родителите, а след това и учителите. Разбира се, ще са необходими екипи за извършване на тези тестове, но засега не е ясно дали ще бъдат намерени достатъчно хора, нито откъде да се набавят тестовете за учителите“, коментира още Стаматов.
Той допълни, че не е ясно кой ще изхвърля използваните тестове, тъй като са опасен отпадък.
Обществената поръчка, която е направена, е за 400 000 тестове, а учениците от 1 до 4 клас в страната са 230 000. „Няма сигурност за продължителността на този процес, а масовото национално тестване трябва да продължи в следващите пет-шест месеца, за да се гарантира безопасното присъствено образование на малките ученици“, коментира Диян Стаматов.
Мая Зафирова, директор на 140-о СУ, в което се обучават и много деца със специални образователни потребности, заяви, че все още не е изяснено как ще се случва тестването на децата в индивидуална форма на обучение, а също и какви са правилата за придружителите на децата със специални потребности.
Според двамата директори педагогическият персонал като цяло не се чувства подготвен да извършва тестването на най-малките.Те призовават масовото тестване да се отложи още малко във времето докато се прецизират всички неизвестни.
Учениците от 1 до 4 клас, които в момента учат в електронна среда заради заболяемост на общинско равнище над 750 на 100 000 души, ще се върнат в клас най-рано на 10 ноември. Това ще стане, ако дистрибуторите на одобрените от здравното министерство тестове доставят договорените количества до 8 ноември. По-големите ученици – от 5 до 12 клас, ще започнат да се връщат в класните стаи поетапно поне седмица след най-малките или най-рано от 17 ноември.
По-рано образователният министър проф. Николай Денков съобщи, че всеки понеделник и четвъртък сутрин в училищата ще бъдат отделяни по 30 минути за тестване на учениците.
Тестовете ще бъдат два вида – при първия вариант детето отделя слюнка в торбичка, която се смесва с реактив, разклаща се и три капки от течността се поставят върху плочката за отчитане резултат.
Подобна е процедурата и при втория тест, където вместо торбичка, се използва фунийка. Резултатите са готови след 15 минути.
При поява на една черта тестът е отрицателен, а при две – положителен./ПловдивПрес.