- Няма как да заличим спомена от корупционните случаи в дирекцията назад във времето, но мога да гарантирам лично, че ще бъда безкомпромисен в тази насока.
- Забелязва се спад в регистрираните през 2021 г. измами.
- Битовата престъпност в малките населени места намалява.
Старши комисар Димитър Балев е шеф на полицията в Пловдив от август тази година. Роден е през 1975 г. в Чирпан. През 21-годишния си професионален стаж в системата на МВР той е заемал различни изпълнителски и ръководни позиции в пловдивската дирекция на вътрешните работи и службите за борба с организираната престъпност.
Непосредствено след завършване на висшето си образование в Академия на МВР през 2000 г. започва работа като разузнавач в сектор „Криминална полиция“ към Второ РУ – Пловдив. От 2005 г. до 2010 г. е на същата длъжност по направление „Борба с организираната престъпност“. През 2010 г. е началник на сектор „Криминална полиция“ към Трето РУ – Пловдив. В края на 2013 г. застава начело на РУ – Труд, а година по-късно ръководи и Второ РУ – Пловдив. През 2018 г. отново преминава на длъжност в сектор към Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“.
Интервю на Мария МОРУНОВА
– Г-н Балев, начело сте на пловдивската полиция от август т.г. Какво наследство заварихте и как бяхте приет от колектива предвид факта, че преди да бъдете назначен като директор имаше доста рокади?
– Ръководният пост на втората по големина областна дирекция на МВР в страната е изключително сериозен и отговорен. Затова се радвам, че имам възможността да познавам в детайли дейността на служителите, за която съм се интересувал дори и в годините, когато бях в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. Едновременно с това съм доволен, че от страна на гражданите има необходимото доверие и уважение към пловдивската полиция, което всъщност е една от най-качествените оценки за нашата работа. Разбира се, няма как да заличим спомена от корупционните случаи в дирекцията назад във времето, но мога да гарантирам лично, че ще бъда безкомпромисен в тази насока.
– Какви са приоритетите в работата Ви?
– Цялата ми досегашна кариера в МВР премина в град Пловдив. Колегите познават добре професионалните и личните ми качества. Няма да променя начина си на работа, каквото и да ми струва това и затова отново подчертавам, че един от водещите ми приоритети е нулева толерантност към корупцията както в МВР, така и навсякъде другаде.
Също така от изключителна важност приемам контрола за спазване на противоепидемичните мерки, противодействието на незаконната миграция с всички законови възможности, намаляване на пътния травматизъм и не на последно място – повишаване на професионалните знания и умения на полицейските служители.
– В началото на пандемията се отчете спад на престъпността. В края сме на втората година от ковид пандемията, запазва ли се тази тенденция? При кои престъпления конкретно има спад? Има ли такива, които бележат ръст и кои?
– Според статистиката на дирекцията процентът ракрити регистрирани криминални престъпления за 2021 г. е 53,46%, а за същия период на 2020 г. е 51,98 %. Забелязва се спад в регистрираните през 2021 г. измами – за 2020 г. са 66 бр., за 2021 г. – 30 бр. и грабежи.
Традиционно в град Пловдив с най-голям интензитет са регистрираните кражби – за 2020 г. са 906 бр., за 2021 г. са 705 бр., при които се отчита намаление в сравнение с 2020 г.
В областния град честота имат и престъпленията, свързани с притежание и разпространение на наркотични вещества, броят на които е увеличен в сравнение с миналата година – за 2020 г. са 313 бр., за 2021 г. са 338 бр.
За съжаление има ръст и броят на регистрираните случаи на управление на МПС след употреба на алкохол и наркотични вещества в сравнение с 2020 г. – за 2020 г. са 440 бр., за 2021 г. – 506 бр.
– Какво е положението и с неспазването на противоепидемичните мерки? Миналата година бяхме първенци по неспазването им (неносене на маски, нарушаване на карантина и т.н.), как изпращаме 2021 г.?
– От началото на септември до 13 декември служителите на ОДМВР – Пловдив са извършили над 42 800 проверки на адреси на граждани с издадено предписание от РЗИ за задължителна изолация или карантина. За спазване на въведените мерки от здравните власти са проверени и 10 640 обекти – заведения, магазини, обществени помещения и транспортни средства, а на РЗИ е оказано съдействие в 246 случая. За констатирани нарушения на Закона за здравето са съставени 116 акта.
– Битовата престъпност е на дневен ред и в малките населени места в областта. Въведоха се графици за изнесени приемни в селата в Пловдивско? Какъв е резултатът от тях и ще продължат ли и в бъдеще тези приемни?
– Продължават да бъдат приоритетни нашите действия в борбата с битовата престъпност с особено внимание към малките и отдалечени населени места в областта, където няма постоянно полицейско присъствие. Към момента закононарушенията и посегателствата в селата не бележат ръст спрямо отминал период, за което отчитаме като положителен приноса от доброто взаимодействие с кметовете и местните жители. Отново, на базата на статистическата информация, имаме намаление на броя на регистрираните престъпления през тази година – 917, като през 2020 година са били 1059.
– Какво е положението с пътния травматизъм? Има ли повече пияни и дрогирани шофьори?
– По отношение на намаляване на пътнотранспортните произшествия дирекцията също взема всички възможни мерки. Очакваме съвсем скоро да бъде възстановена възможността и патрулните полицаи да извършват контрол по Закона за движение по пътищата, което според мен ще допринесе за дисциплиниране на нарушителите и намаляване на пътния травматизъм като цяло. Според статистиката на сектор „Пътна полиция“ от началото на тази година имаме регистрирани 680 ПТП с 30 загинали и 870 ранени. В сравнение с миналогодишния период произшествията са с 13 повече, увеличение има и при ранените с 26, но броят на загиналите е с 6 по-малко.
– Какво си пожелавате за 2022 г.?
– Пожелавам на хората да бъдат по-добри, отговорни и толерантни. Да влагат повече алтруизъм в действията си.