Детските градини и ясли става безплатни в цялата страна от 1 април. Това обяви финансовият министър Асен Василев при представянето на проектобюджета за 2022 г. Той даде специална пресконференция ,за да каже основните параметри от финансовата рамка.
Проектът ще бъда внесен в Народното събрание на 31 януари и се очаква да бъде приет до края на март от депутатите.
Отделно ще има и компенсации за родителите, за чиито деца няма място в детските заведения. Те ще се изплащат и за деца до 3-годишна възраст. Близо 85 млн. лв. допълнително ще получат общините, за да премахнат всички такси в детските градини. Мярката е сред приоритетните за правителството и цели да обхване повече деца в системата на предучилищното образование.70 млн. лв. ще бъдат заделени за построяване на нови и разширяване на съществуващи градини и ясли.
„Днес започват съгласувателните процедури по бюджета. Той вече е изпратен на социалните партньори. Очакваме в рамките на следващата седмица съгласувателните процедури да завършат, след което на 31 януари да бъде внесен в Народното събрание“, обясни Василев.
По думите му бюджета са заложени политики, които са ключови за министерствата, а в средата на годината е предвидена актуализация.
Министър Василев очерта три основни акцента на Бюджет 2022:
– Значително нарастване на капиталовите инвестиции, които правителството прави не само със средствата от ЕС, но и от националния бюджет;
– Значително нарастване на инвестициите в хората, защото това е ключът към икономическия растеж;
– Социална справедливост чрез подсигуряване, така че всички български граждани да имат еднакъв стандарт на живот.
„В този бюджет на икономически растеж е заложен ръст на БВП от 4.8%, което е с около 1.2% повече от ръста тази година. Заложено е намаление на безработицата и дефицит от 2,5% без COVID мерките, с COVID мерките – 4.1%. Няма как да има растеж, без да инвестираме в хората и капиталовата структура. По този повод е предвидено удвояване на капиталовите структури от 2,9% до 5,8% от БВП. Има 30% ръст на капиталовите инвестиции в общините. Бюджетът на БДЖ и НКЖ достига 663 млн. лв. Има допълнително 1 млрд. 671 млн. лв. за републиканската пътна мрежа, с което бюджетът на АПИ достига до над 2.4 млрд. лв. Има 178 млн. лв. за капиталови инвестиции в болници, спортни площадки, 70 млн. за детски градини, възстановяване на концертни зали, музеи, галерии, опери, театри“, изброи Асен Василев.
Предвиждат се инвестиции в детското здравеопазване, допълнителни субсидии за различни лечебни заведения и такива в отдалечени региони, които не могат да се издържат само през Здравната каса, увеличават се и средствата за донорство и трансплантация на стволови клетки.
13 милиона лева ще се инвестират в безплатни детски ясли от 1 април, като 1125 лв. е средната издръжка на дете. 280 милиона лева допълнително ще отидат за доболничната помощ. 23 милиона лв. се дават за финансиране на медицинско обслужване в здравните кабинети на училища, ясли и детски градини.
Учителските заплати се запазват на ниво 125% от средната работна заплата, което означава допълнително 315 милиона лева. 16 милиона се дават за подмомагане на храненето, за да имат нормални закуски децата.
70 милиона лева се отпускат за построяване и разширяване на детски градини, а 85 милиона лева се дават за безплатни детски градини за всички деца от 1 април. Родителите, които нямат възможност да запишат децата си там, ще има компенсации.
23 млн. лв. за продължаване на националната програма „Отново заедно“, която осигурява възможност учениците а почиват. И една програма, изцяло нова, свързана с извънучилищните дейности – със 100 млн. лв. се финансират национални програми по баскетбол, волейбол и футбол. Както и програми за изкуства.
5.5 млн. лв. за увеличаване стипендиите на студентите и 43.5 млн. лв. за увеличаване на издръжката.
С 28 млн. лв. се увеличават средствата за българското кино, с 31 млн. лв. се вдига подкрепата за българските творци, които заради пандемията не могат да работят пълноценно.
Създава се и Национален културен календар. За Националната библиотека са заделени 2.5 млн. лв. и 36 млн. лв. за ремонтни дейности на галерии, музеи, театри и опери.
В спорта 9.5 млн. лв. допълнително се дават за осигуряване и възможности за развитие на елитния спорт, 3 млн. допълнително за провеждане на олимпийска подготовка, допълнителни средства за финансиране на детския спорт, извън програмите на МОН, 27 млн. лв. за спортни съоръжения.
90 млн. лв. допълнително се отпускат за повишаване ефективността на семейните помощи за деца. 56,7 млн. лв. ще отидат за подобряване на условията за приобщаване на социални групи и хора с увреждания. С 223 млн. лв. ще се обезпечи ефектът на минималната работна заплата и вдигането на коефициента на заплащането на личните асистенти. 50 млн. лв. ще отидат за целеви помощи за отопление.
10 млн. лв. ще бъдат дадени за увеличаване на дневния размер на обезщетението за безработица. 22 млн. лв. се дават за увеличение на размера на обезщетението за гледане на дете до 2-годишна възраст. Допълнителни 111 млн. лв. за увеличаване средно с 31% на стандартите на финансиране на социалните услуги и 852 млн. лв. са заделени за добавки към пенсиите за първите 6 месеца.
„С това достигаме общо разходи за социално подпомагане и грижи от 20 млрд. 755 млн. лв., общо разходите за здравеопазване – 8 млрд. 343 млн. лв., за образование – 6 млрд. 407 млн. лв. и общо капиталовите инвестиции – почти 10 млрд. лв.“, каза той.
„Няма да бъдат променяни данъците. Единствените, които отпадат или се коригират са данък лихви и минимизиране на данък уикенд. Общо 7,3 млрд. лв. ще бъде новият дългов таван. От тях, 3 милиарда лева са за плащания по съществуващ дълг и 4,3 милиарда лева ще бъде новия дълг. Нивото му обаче остава ниско, подчерта Василев- 26,7% от БВП. Той уточни, че дълговата програма предвижда и емисия от чуждите капиталови пазари.