„Всичко, което се прави в момента, има тактически задачи – да се постигне някакъв бърз успех, който да може да се рекламира пред широката общественост, да се публикува в медиите и да се създаде впечатление за активност. Това, което ние правим в историческата комисия, е насочено към стратегически цели – какво трябва да се промени през следващите 10-15 години, за да има ефект“.
Коментарът направи пред БНР проф. Иван Илчев, член на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и Република Северна Македония. Той съобщи, че следващото заседание на комисията ще е в последните 5 дни на февруари.
Според него сговорчивостта в българо-македонската историческа комисия е само на думи и изчезва, когато се стигне до реалности.
По думите на проф. Илчев поставянето на историята в центъра на преговорите между София и Скопие е било решение на политиците, които не са предприели никакви решения в останалите области: „Не направиха почти нищо за бизнеса. Бих бил любопитен да видя икономически анализ за прословутия Коридор №8 – колко коли ще минат, колко ще е натоварен. Не съм видял икономически анализ и за самолетната линия – колко души ще летят с нея, какви товари ще се пренасят, колко ще изгодно за РСМ да се лети през София, отколкото през други дестинации“.