Посещението на Кирил Петков в Белград започна със среща със сръбския президент Александър Вучич. Енергийното сътрудничество беше основна тема на срещата.
Двамата разговаряхме за укрепване на енергийното сътрудничество между Сърбия и България. Обсъдихме икономически въпроси от взаимен интерес“, каза Вучич след приключването на срещата.
Според сръбския президент газопроводът „Балкански поток“ е от съществено значение за сътрудничеството и развитието в региона. Той смята, че началото на газовия интерконектор край Цариброд ще гарантира снабдяването с газ и ще диверсифицира източниците на доставка. Двамата отбелязаха, че приключването на строителството на интерконекторите между България и Гърция и между България и Сърбия ще допринесе за по-голяма енергийна стабилност в региона.
Вучич благодари на Петков за искреното приятелство и неговата посветеност на добросъседските отношения. Премиерът Петков предложи на сръбския президент да има увеличаване на бизнеса между двете страни, по-конкретно в областта на информационните технологии и създаването на балканска стартъп компания.
„Нашите пазари са малки и затова трябва да се обединим, за да може по-добре да работим на трети пазари, но трябва да мислим и за създаването на нов Балкански център за информационни технологии“, каза Петков.
Българският министър-председател проведе среща и със сръбския си колега Ана Бърнабич. Двамата премиери обсъдиха развитието на двустранните отношения между България и Сърбия, както и напредъка по общи проекти от взаимен интерес. А след това двамата направиха официални изявления пред медиите.
„Благодаря за подкрепата в процеса на европейската интеграция на Сърбия, за подкрепата ви за откриване на новите глави в областта на енергетиката и зелената енергия“. Това заяви сръбският премиер Ана Бърнабич и добави: „Искам да помоля за подкрепа за следващата група глави – икономика и конкурентоспособност, която бихме искали да открием по време на председателството на Франция в ЕС през юни тази година. Ние приключихме нашата част на Коридор 10 до границата с България“.
За региона е много важно да има максимална свързаност и да сме сигурни, че всички синергии между двете ни страни сме успели да ги отключим. Това заяви премиерът Кирил Петков.
„Газовата ни свързаност ще бъде огромен приоритет. Гръцката връзка е много важна за България, а чрез връзката със Сърбия ще имате възможност да получавате втечнен газ и азерски газ. Има потенциал да направим единен пазар за търговия на газ“, добави министър-председателят.
Премиерът Петков подчерта, че европейската интеграция на Сърбия е от огромен приоритет за България. Той заяви, че Белград има в наше лице един подкрепящ партньор, който ще бъде много конструктивен и помагащ при отварянето на нови преговорни глави от Сърбия.
„Сърбия е стратегически партньор. Започваме едно стратегическо партньорство“, подчерта Петков.
В края на визитата си Петков ще се срещне и с председателя на Народната скупщина Ивица Дачич.
Във водената от премиера Петков делегация са министърът на енергетиката Александър Николов, началникът на политическия кабинет на министър-председателя Лена Бориславова и заместник-министърът на външните работи Васил Георгиев.
В рамките на посещението министър Николов ще има среща със сръбския вицепремиер и министър на минната промишленост и енергетиката Зорана Михайлович, информира БТА.