Русия не иска война – това заяви руският президент Владимир Путин след срещата си с германския канцлер Олаф Шолц. Двамата разговаряха по-дълго от предвиденото в Москва. Освен заявка за продължаване на преговорите, руският държавен глава обяви и че газовите доставки към Европа ще продължат.
Срещата на двамата лидери се състоя часове, след като Москва обяви, че ще изтегли част от силите си, разположени край украинската граница. НАТО и Украйна приветстваха новината, но подчертаха, че ще повярват на Кремъл тогава, когато действително видят оттеглянето на войските.
Два часа по-дълго от планираното продължи срещата между германския канцлер Олаф Шолц и руския президент Владимир Путин. Подобно на френския държавен глава Макрон, германският канцлер също отказа да си направи руски PCR тест. И отново срещата се проведе на 6-метровата бяла маса в Кремъл, която мнозина тълкуват като знак от страна на Путин. В началото на срещата руският президент заяви, че за Москва Берлин е ключов партньор в икономическо отношение и допълни:
„Разбира се, голяма част от днешният ни разговор ще бъде посветена на ситуацията в Европа и въпросите за сигурността, както и горещата полемика около Украйна“, заяви президентът на Русия Владимир Путин.
След срещата Путин и Шолц заявиха, че преговорите продължават, като руският президент беше категоричен, че целта му не е война.
„Готови сме да продължим бъдещото си сътрудничество със Запада. Готови сме да тръгнем по пътя на преговорите, но за нас е важно всички теми и всички страни да бъдат зачитани. Искаме ли война? Разбира се, че не. Точно затова излязохме със свои предложения, с които да продължат преговорите“, допълни Владимир Путин.
Руският държавен глава коментира и бъдещето на газпровода Северен поток 2. Според Путин, този проект няма нищо общо с политиката и Русия ще продължи да изпълнява газовите си доставки, включително през Украйна.
Германският канцлер Шолц определи струпването на руски войски по украинската граница като „заплаха“ и настоя за деескалация на напрежението. По думите му териториалната цялост на Украйна не подлежи на преговори.
„За нас германците, а и за всички европейци, е ясно, че сигурността в региона не може да бъде постигната, ако сме против Русия, а само с участието на Русия. И НАТО, и ЕС са единодушни по въпроса, което означава, че трябва да продължим да търсим решение. Колкото и трудна, колкото и сериозна да е ситуацията в момента, отказвам да я определя като безнадеждна“, добави канцлерът на Германия Олаф Шолц.
Часове по-рано руското министерство на отбраната разпространи кадри на които се вижда как част от войските, разположени по границата с Украйна се изтеглят. Не се съобщава каква част от 100-те хиляди военнослужещи ще се върнат в поделенията си.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг коментира от Брюксел така:
„Има знаци от Москва, че дипломацията трябва да продължи. Това дава пространство за предпазлив оптимизъм, но още не сме видели успокояване на обстановката на място. Русия струпа военни сили в и около Украйна до невиждани размери от края на Студената война. Всичко е на място за нова атака. Москва трябва да спре да се подготвя за война и да се насочи към постигане на политическо решение. Всяка следваща агресия срещу Украйна ще има висока цена и това е мнението на всички съюзници“, заяви Йенс Столтенберг.
Той допълни още, че Алиансът остава отворен за разговори с Русия, но и че НАТО няма да допусне страни членки да се третират като първа и втора класа съюзници. Британският премиер Борис Джонсън определи сигналите, идващи от Москва като „противоречиви“, а от Белия дом заявиха, че внимателно следят процеса по изтегляне на руските войски.