По-вероятно е Владимир Путин да не се осмели да извърши нахлуване в Украйна, защото няма нито един печеливш вариант за себе си. Москва ще екстремизира с всички средства хибридната война, която води от 2014 г. срещу страните от НАТО. Това заяви пред БНР Иван Костов, премиер на България в периода 1997-2001 г. Той припомни, че кибератаки са нанесли щети на публичните сайтове на правителството на Украйна.
„Кога НАТО ще се обедини и ще се реши да даде категоричен отпор – ще чака да нахлуват още батальонни бойни групи в Донбас от Русия или ще отговорят с тежки санкции, за които се говори, като виждат това, защото те виждат, че нахлуват руснаци в тези (украински) провинции. Преговорите нямат отношение към решаването на големия проблем. Всички мерки трябва да се вземат. НАТО ще бъде принуден да действа само ако бъде провокиран с руско нахлуване в Украйна“, смята Иван Костов.
Той отбеляза, че за мнозинството от политиците в Полша, Румъния и балтийските страни Кремъл отдавна е агресор. „Ако Путин заповяда нахлуване в Украйна, той ще стане агресор вече и за широките, търпеливи либерални кръгове и ще постави в обществена изолация своите симпатизанти от т.нар. „националистически“ партии в европейските страни, в това число и нашите“, обясни той.
Иван Костов прогнозира, че по-вероятно е Путин да не се осмели да извърши нахлуване в Украйна, защото няма нито един печеливш вариант за себе си.
Бившият премиер коментира българската позиция по кризата около Украйна, като определи решението за създаване на боен батальон, който да е под българско командване, като неуместни и неадекватни действия.
„Българските власти трябва да си дадат сметка, че нахлуване на Русия в Украйна ще застраши цялата европейска структура за сигурност – инвестиции, правни норми, гаранции, доставки, политически и социални баланси. Във всички страни, които са силно зависими от руските енергийни доставки, а ние сме една от най-уязвимите страни, предвид и слабостта на политическата система и липсата на върховенство на закона. Аз мислех, че тези въпроси ще се разискват на КСНС и президентът ще поиска поне единство на партиите пред едни такива рискове, за да не се случва така, че някои от партиите в управляващата коалиция ще останат верни на българо-съветската връзка и да скъсат коалицията. Обяснението е снишаване“, каза бившият министър-председател.
Иван Костов подчерта, че България трябва да покаже, че е страна от общата единна позиция на НАТО. „Ние сме част от колективната система за сигурност. Трябва да бъдем категорични в тази позиция“, каза той.
Иван Костов е съгласен с мнението на вицепремиера и финансов министър Асен Василев, че инфлацията в момента е породена от руската агресия спрямо Украйна.
„Русия престана да продава природен газ на борсата. Страните започнаха да пълнят запасите си, защото не знаеха какво може да се случи следващия месец. Затова скочиха цените. Цените в България произтичат директно от тази криза, в която се намира европейската система за сигурност – има несигурност и затова те растат“, предупреди Костов.
Според него трябва смело лидерство, което страната като че ли в момента не го притежава.
„Ако не видят цялата заплаха, която носи този конфликт за България, те ще бъдат много лоши управници“, прогнозира той.
Във връзка с предстоящото подновяване на договора на България с „Газпром“, Костов припомни, че неговото правителство е събрало смелост и е заявило на Москва, че ще спре транзита на руски газ към Турция, ако не се договорят за условията, при които България ще плаща газа.
„Сега транзитът за Сърбия минава през България. Къде ще ходи Русия да не се договаря с България, след като сме ключова транзитна страна за нейния съюзник Сърбия“, каза той.
По думите му президентът Румен Радев трябва да е критичен към всички, той трябва да иска, като изразява общественото мнение, но трябва да го прави с мярка.
Според Костов Бюджет 2022 разрушава стари баланси, установени от десетилетия, така се отваря Кутията на Пандора. „БСП си мисли, че дава, а в същото време се оказва, че не дава както трябва. Веднага има някакви нови интереси, които се слагат на масата, защото са нарушени балансите на старите интереси.Да се прави дебат за бюджета през 3 месеца (когато ще има актуализация) е крайно недалновидно, подчерта Костов.
„Това се нарича фискална нестабилност и това не говори добре за този, който е правил бюджета. Означава, че не си решил задачата с балансиране и с намиране на равновесие между всички интереси, че да се изкара до следващата година. Това означава, че не си способен да решиш задачата“, завърши Костов./ПловдивПрес